Říct o Josefu Ladovi, že je jen malířem, by byl velký omyl. K volné tvorbě obrazů je nutné připojit obrovský počet ilustrací a pohádek. Mnoho z dnes již lidových příběhů na "dobrou noc" sám napsal. Ne nadarmo se mohl pyšnit titulem národní umělec. Přesně tedy: Josef Lada, malíř, ilustrátor, scénograf a spisovatel.
Poraněné oko
Svůj osobitý styl Josef Lada získal díky nehodě. Syn hrusického ševce jako půlroční dítě upadl na ševcovský nůž a nešťastně si poranil oko. V tu chvíli nemohl nikdo tušit, že tato malá epizoda bude v budoucí profesi Josefa Lady hrát zcela zásadní roli. Oční vada způsobila, že mu chybělo prostorové vidění. Jako samouk tedy rozvinul svůj dvojrozměrný osobitý styl se silnou linkou a zaoblenými tvary. Na světě není nikdo, kdo by se stylu českého umělce alespoň trochu podobal.
Hrusice, domov můj
Nespočet námětů na obrazech Josefa Lady vychází z jeho rodných Hrusic. Malá obec ve Středočeském kraji na svého nejslavnějšího rodáka nezapomněla. Když navštívíte hospodu u Sejků, nelze si nevšimnout hlubokých stop, které zde zanechal. Když procházíte kopcovitou krajinou kolem vesnice Hrusice, možná se vám letmo vybaví nějaký ten obraz dožínek, zabíjačky, ponocný v letní noci nebo sáňkujících dětí.
Pohádky
Josef Lada, to je hlavně dlouhý seznam dnes už zlidovělých pohádkových postav. Kocour Mikeš, vodník nebo chytrá kmotra liška jsou postavičky, které sám do svých pohádek napsal a následně ilustroval. Krom toho vizuálně oživil dobrého vojáka Švejka, kterého si dnes lze jen těžko v paměti vybavit bez ilustrace Josefa Lady. Dílo vizuální by ale nemělo ani trošku zastínit jeho literární tvorbu. Desítky pohádek z jeho pera dnes najdeme v našich knihovnách.
Světový unikát
Lehce zapamatovatelný styl Josefa Lady si získal zásadní místo v české kultuře jak umělecké, tak i lidové. Díky svým všedním námětům a známým pohádkám je čitelný napříč několika generací. Za svůj život nakreslil přibližně 15 000 ilustrací a 550 obrazů.