Pravdivý obrázek Karla Hynka Máchy. V knihách byl romantik, v realitě krutý žárlivec

Karel Hynek Mácha byl jako den a noc
 

Jen těžko si lze představit, že by chování Karla Hynka Máchy vůči jeho životní lásce mohlo před současnou společností projít. I na tehdejší dobu se totiž jednalo o pořádného bouřliváka. Muž, s kterým si spojujeme to nejlepší, co česká literatura nabízí, a zároveň si na něj vzpomínáme při svátku zamilovaných, často podléhal svým démonům.

Zajímavý vhled do života literárního génia nám nabízejí hned dva různé zdroje. Karel Hynek Mácha si vedl velmi otevřený a sexuálními tužbami naplněný deník. Zároveň po něm zůstalo mnoho dopisů, které podávají důkaz o tom, jaké byl básník povahy. Jaké pikantnosti se dočteme napsané jeho rukou? Rozhodně nejde jen o uměleckou tvorbu. Tady je Mácha bez příkras.

Byl první květen, lásky čas

Každý, kdo alespoň na chvilku dával pozor při výuce literatury, si pamatuje první slova z jeho lyrickoepického díla Máj. Verše elegantně a s citem tančí v dokonalém rytmu krásné češtiny a i když byla po vydání jeho kniha elitami odmítnuta, přežila a je populární dodnes.

Poněkud odvrácenou stranu měsíce nabízí vhled do jeho soukromé korespondence s rodinou, přáteli, ale největší pikantnosti najdeme v deníku, kde velmi otevřeně popisuje sexuální vztah se svojí dívkou Lori. Zápisník z roku 1835 je dokonce napsán částečně jako šifra, kterou se v minulosti pokoušel rozluštit jiný velikán literatury Jakub Arbes. Až Karel Janský deník rozluštil kompletně, ale byl pevně přesvědčen, že se jeho znění nesmí dostat na veřejnost.

Mýtus romantika, který předává slovem nejniternější city křehké lásky a dokonalého propojení člověka a přírody, by zhasnul jako svíčka. Komplexní pohled na Karla Hynka Máchu je v současnosti více než žádoucí. Poněkud tendenční školní výklad jeho osoby totiž bezesporu nezaujme tolik jako tvrdá realita máchovského faktu.

Mácha pical

Podívat se do zápisníčků, deníčků a vzpomínek každého druhého muže by jistě mohlo připravit podobnou literární podívanou. „Pical jsem ji třikrát za po sobě, dvakrát ji, pravila, to lochtalo.“ Ano zápisník velkého básníka odhaluje, že jeho vášně nebyly jen romantické, teskné a citlivé. Pudy ovládaly i básníka, jenž je po léta prezentován v té nejnaivnější podobě. Rozervanec s šeříkem v ruce.

Otevřená slova o sexuálním životě s Lori, které se v deníku Karla Hynka Máchy dočteme, je samozřejmě mnohem víc. „Chtěl jsem na zemi, ona nechtěla. Potom se svlíkla a lehli jsme si u kamen, aby na nás žádný nepřišel.“ Máchův na svou dobu šokující deník vyšel až v roce 1976, a to v zahraničím samizdatu. Oficiálně si musel počkat až na rok 1993.

Dlouho si tak národ maloval svého největšího básníka růžovými barvami. Pravda musela být skryta, ale 20. století ji uneslo. Sexuální zpověď však není jedinou věcí, která ukazuje Máchu v poněkud jiném světle.

Macho Mácha

Karel Hynek Mácha byl také velmi náročný a dominantní partner. O čemž svědčí dochované dopisy, které psal své budoucí nevěstě Lori. Jeho vlastní slova ho usvědčují z žárlivosti a nezdravé dominance. Když Lori neposlechla, Mácha zuřil. Přes jeho zákaz se vydala k rodičům,  s kterými neměl zrovna dobrý vztah.

Doslova píše: „Jak jsem dostal psaní a četl jsem, že Lori byla od nás z domu, tak jsem se rozvzteklil, že jsem z toho mohl mít smrt. Všecko jsem tu roztřískal. Já vím, proč nechci, aby jen z domu ani nevycházela. Bůh jest svědkem, já odejdu třeba od oltáře a vezmu Ludvíkovi chůvu; a teď, chvála Bohu, budu moct!!“

V jiném dopise píše přímo Lori: „Lori! Proč ses opovážila jednat proti mému příkazu a šla dolů k svému otci! Pro mne je to lehké – vezmu šaty a jdu z Litoměřic. Rozkazuji Ti, přísně Ti rozkazuji, abys nikdy z našeho domu nevycházela, nikam, za žádnou, vůbec žádnou záminkou; na mši, ke zpovědi, na katechismus, nikam; nebo, dokud je Bůh a má duše naživu, při svém životě Ti přísahám, že mě nikdy neuvidíš.“ Hned několik dopisů lze najít v knize Rok v dopisech, který vydal Český rozhlas.

Karel Hynek Mácha je dodnes velmi idealizovanou postavou naší literární historie, ale někdy je důležité znát celou pravdu. Ta zase na druhou stranu nijak neovlivňuje nepopiratelnou kvalitu tohoto vzácného umělce.

KAM DÁL: Nejpopulárnější životopisné filmy historie. Skutečné příběhy, které šokují a inspirují.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru