Socialistický podraz veksláků a číšníka. Kamarád do deště byl prvním akčním filmem svého druhu

Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi jsou prostě kamarádi i do deště
 

Skladba Dávej ber splnila účel. Ústřední melodie slavného filmu Kamarád do deště se vám po prvních tónech nedostane z hlavy. Asi i proto si televizní program minimálně jednou ročně vzpomene na akční dobrodružství Sagvana Tofiho a Lukáše Vaculíka. Jak na film Kamarád do deště vzpomíná režisér Jaroslav Soukup? 

Pro vrstevníky to byl film, který se stal opravdovým trhákem. V roce 1988 vyšel Kamarád do deště a populární Lukáš Vaculík společně s popovým idolem Sagvanem Tofim dostali filmovou roli, která byla ušitá jim přímo na míru. 

Kamarádi v nesnázích se tak v podmínkách minulého režimu dostávají do hry o peníze, která je vystřižená jako z mafiánského filmu z USA. Jediným a zcela zásadním rozdílem je však prostředí. Nejedná se o New York, ale Prahu z dob, kde vládl komunismus, veksláci a jiní kšeftaři. 

Problémy s režimem

Film Kamarádi do deště se natáčel v roce 1987 v samém centru Prahy. Autoři se pokoušeli vystihnout tehdejší atmosféru socialistického podsvětí naší metropole. Bary, číšníci, taxikáři a veksláci v okolí Václavského náměstí byly prostě na tu dobu neodolatelným námětem. 

Scenárista Miroslav Vaic měl dokonce jasné zadání. Film musí sedět dvěma vycházejícím hvězdám československého filmu a pop music. Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi, dvě tváře, na kterých měl stát úspěch filmu. Kromě toho bylo však nutné řešit nepříjemnosti s komunistickým režimem. Jak režisér filmu Jaroslav Soukup v minulosti vzpomínal: 

„Byl to vůbec první žánr akčního filmu pro mladé publikum, který se u nás natočil. Psali jsme ho přímo na tělo Sagvanovi a Lukymu. Scénář se musel schvalovat na vnitru, kde k němu měli ideologické výhrady. Říkali, že to zpracování kazí mládež. Nicméně film se podařilo natočit a byl to trhák,“ vysvětlil autor, který má na kontě další slavné filmy této doby jako Discopříběh či Svatba upírů. 

Dávej ber

K filmu už neodmyslitelně patří píseň Dávej ber. Původně autoři zamýšleli skladbu jako duet, ale zpěv Lukáše Vaculíka se producentům vůbec nelíbit. Vyskytuje se tak v hudebním videu, kde se zdá, že dokonce zpívá, ovšem jeho hlas v písni nebyl vůbec použitý. 

Upnuté bílé kalhoty, frajersky vložené cigarety v ústech a průšvih na krku. Kamarádi do deště prostě patří k druhé polovině osmdesátých let, kterou částečně a v mnoha ohledech i přesně charakterizují. Odvážná filmová žánrovka se evidentně divákům líbí dodnes, jak jinak si vysvětlit fakt, že se objevuje pravidelně ve velmi lukrativním čase na soukromé televizní stanici? 

KAM DÁL: Nejkontroverznější žena USA. Filmová manželka Larryho Flynta byla podezřelá z vraždy Kurta Cobaina

 


Hobby