Tisíce sexuálních predátorů na českém internetu. Dokument V síti otevřel doposud nevyslovené nebezpečí

Režisér Vít Klusák a režisérka Barbora Chaloupková vytvořili film, který přesáhl zdaleka hranice kin a televize
 

Jedná se o bezkonkurenčně nejnavštěvovanější český filmový dokument, který byl v programu kin po celé republice. Masivní osvětová kampaň a šokující téma způsobilo ve společnosti poprask. Film V síti totiž ukázal svět internetu jako nebezpečné prostředí pro děti a mládež, a to v nepředstavitelném rozsahu. 

Česká televize jako koproducent dokumentárnímu filmu V síti uvedl tento unikátní projekt v televizní premiéře. Známý režisér Vít Klusák a mladá talentovaná režisérka Barbora Chaloupková otevřeli téma, které se jim pod rukama rozrostlo do monumentálních rozměrů. Vše začalo nevinně.

Vít Klusák dostal nabídku od telefonního operátora na tvorbu propagačního spotu, který by upozornil na vzrůstající počet zneužívaných dětí na internetu. Klusák a Chaloupková tak učinili jednoduchý experiment. 

Na internetové seznamce si vytvořili falešný profil nezletilé dívky a za pouhých deset dní evidovali přes dva tisíce sexuálních predátorů, kteří se pokoušeli neexistující dívku oslovit. Z jednoduchého nápadu tak vznikl nápad na projekt, jenž by tento nebezpečný fenomén představil veřejnosti, a tak vznikl dokumentární film V síti. 

Experimentální lež

Celý dokument je v kontextu tohoto filmového žánru netradiční. Konstrukce vyprávění je postavena na třech hlavních hrdinkách, jejichž vzhled neodpovídá jejich věku. Tři herečky, kterým bylo přes 18 let, se tak pomocí make-upu a dokonale vytvořených pokojíčcích v ateliérech proměňují v nezletilé dívky, které v internetovém prostředí rozhazují sítě na sexuální predátory. 

Výsledné konverzace a interakce s konkrétními muži jen potvrdily, jak rozsáhlé a nezmapované je prostředí internetu, ve kterém se často většina dětí pohybuje zcela bez kontroly. Je tak zcela pochopitelné, že k filmu V síti vznikly desítky edukačních programů pro školy a školáky. 

Z pohledu kinematografie se autoři rozhodli zvolit velmi zajímavé i esteticky atraktivní postupy, jak celý snímek prodat publiku. Tři scénograficky dokonale vystavěné falešné pokojíčky výborně fungují hlavně ve chvíli, kdy kamera sleduje celý filmový štáb a kontext celého natáčení. 

Divák má tak pocit, že sleduje, co se děje pod pokličkou falešné hry na pravdu. Snímek však samozřejmě čerpá z šokujících konverzací dospělých mužů s domnělými nezletilými dívkami. Ty musely během natáčení dodržovat určitá základní pravidla. Musely na úvod rozhovoru sdělit svůj falešný věk a nesměly muže svádět. 

Hra na pravdu šla tak daleko, že autoři pracovali s umělým osvětlením podle počasí, které se odehrávalo v místech domnělého bydliště hlavních hrdinek. Jejich IP adresy byly přesměrovány do měst Ústí nad Labem, Kladna a Plzně, i když se vše natáčelo v ateliérech v Praze. 

Zásah policie

Zjištěné informace, které autoři během natáčení nastřádali, přirozeně zajímaly i českou policii, která si po prvních ukázkách dokumentu vyžádala materiál k tomu, aby mohla začít rozvíjet vyšetřování vůči nebezpečným sexuálním predátorům. Už v květnu tak na základě zjištěných informací policie vyšetřovala celkem devět lidí, kteří se pokoušeli o nedovolené setkání s nezletilými. 

Snímek V síti se stal velmi důležitým prvkem, který překročil hranice kinematografie, ale stal se důležitým apelem na řešení reálného problému v souvislosti se sexuálním obtěžováním nezletilých na internetu. Jedná se tak nejen z kinematografického, ale také z edukativního důvodu o snímek, který by vám neměl uniknout. 

KAM DÁL: Marilyn Monroe Východu. Češka Eva Herzigová dobyla svět díky podprsenkám a přežila těžký průběh koronaviru