Sexy polonahé krásky se s vámi chtějí na Facebooku přátelit. O co jim jde?

Žádají vás o přátelství, ale jde jim o podvod
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Je vám trochu divné, že vás o přátelství žádá polonahá kráska, jejíž jméno jste nikdy neslyšeli? Neradujte se předčasně, jde o velký podvod. Ochraňte své účty i peníze!

Co vědět dříve, než přijmete nabídku facebookového přátelství od prsaté krásky? Především to, že vám může tato kočka pořádně znepříjemnit váš online život. Na co si dát pozor?

Ve světě jde o celkem známou věc, která nikoho nepřekvapí. V českém rybníčku ovšem novinka, která sem přišla nejspíše přes zahraniční přátele některých Čechů. Ze začátku přicházely žádosti o přátelství s dívkami s exotickými jmény, ovšem postupně se tvůrci falešných profilů poučili a začali se trefovat do českých jmen. 

Kdo je doopravdy na druhé straně? 

Za "fejkovými" profily se neskrývá žádná krasavice v nesnázích, která se s vámi chce bezelstně kamarádit, nýbrž špatně placení novodobí dělníci klikacích reklam v Asii. Mají na to speciální program, který za asistence jednoduchého algoritmu vyrábí neustále další nové profily a rozesílá žádosti všem do okolí. Začíná to náhodně vámi, ale jak to už tak na Facebooku bývá, dosáhnou až na přátele přátel vašich přátel. 

Co vám hrozí?

Obrovské firmy využívají tuto podlou strategii, při které hrají na naše nejnižší pudy k tomu, aby se dostali k vašim heslům. Když se na vás zaměří, jednoduše se dopracují k přístupům k vašim účtům a když si nedáte pozor, rychle příjdete o peníze na svém účtu. Používají k tomu špehovací program, takzvaný spyware. 

Lepší variantou je, že vám z tohoto profilu bude chodit "jen" reklama a odkazy, které vás přesměrují jinam v síti. Jenže stránka, na kterou vás přesměrují, může být klidně placená reklamou za kliknutí. Tak na vás docela jednoduše vydělají. 

Další možností je, že vám přijde zavirovaný odkaz, který začne na vašem profilu automaticky sdílet nebo rozesílat zprávy vašim přátelům. Dost možná takhle i zcela přijdete o svůj vlastní profil. 

Jak se bránit?

O jistou obranu už usilují i samotní správci této sociální sitě. Nejde však o snadný úkol a jak se zdokonaluje algoritmus mazání těchto profilů, zdokonalují se i techniky podvodníků. 

Než se problém vyřeší někde v programovacím metrixu algoritmů, zkuste se chránit sami. "Nejlepší stategie, jak se bránit, je jednoznačně nepřijímat žádné přátelství od lidí, které neznáte nebo kteří vypadají podezřele. Pro lepší pocit mějte aktualizovaný antivirový program a neukládejte si hesla nikam v počítači, nebo využijte bezpečné varianty, jak to udělat," doporučuje bezpečnostní odborník Adam Vrbný. 

Byla to brunetka..

"Požádala mě o přátelství krásná brunetka. Jmenovala se Anna. Moc jí to slušelo a je pravda že fotka byla trochu odvážnější," vypráví Tom Vancek, který se díky jednomu kliku pořádně zapotil. "Jenže odvážnější fotky má spousta mých kamarádek. Nepřipadalo mi to jako problém a navíc jsem na škole a bavím se s lidmi, takže mě o přátelství žádá i dost holek," vysvětluje Tom.

"Poslala mi nějaký odkaz. Zrovna v tu dobu jsme si hojně sdíleli zápisky ve škole, tak jsem si říkal, že to třeba bude něco užitečného. Jenže nebylo. Na svůj profil jsem se už za pár dní nemohl přihlásit," říká smutně student. "Přišel jsem tak o přátele ještě ze základky. To je mi moc líto. Jenže pak jsem se začal bát o svoje další účty i o internetové bankovnictví. Musel jsem do banky a změnit hesla," popisuje komplikace Tom. "Nakonec to znamenalo zařizování nového profilu a obepisování přátel, aby smazali můj starý profil. Víte, co mi na tom připadá nejhorší? Lidi budou mít strach schvalovat do přátel krásky. A spousta reálných holek má fakt luxusní profilovky."