Babiš: Taxikáři protestem obtěžují lidi v Praze, jim samotným také moc nepomáhá

Zatím nejvíce pocítila pražská doprava protesty taxikářů v úterý. Bude hůř?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Taxikáře protestující proti dopravní službě Uber pozval premiér v demisi Andrej Babiš na jednání vlády. Taxikáři tvrdí, že alternativní přepravní služby jsou nekalou konkurencí a stát situaci neřeší. Na protest již několikrát uspořádali pomalé jízdy Prahou, kterými blokovali dopravu. Babiše či ministra dopravy Dana Ťoka již dříve zvali na schůzku v době protestů, oba odmítli.

Babiš po výzvách taxikářů k jednání minulý týden uvedl, že pokud mu přijde oficiální pozvání, s řidiči se sejde. Taxikáři proto v pondělí s žádostí o schůzku kontaktovali úřad vlády. "Pozval jsem taxikáře na vládu, jak jsem slíbil. A vyslechneme si je," sdělil dnes Babiš. "I když samozřejmě nesouhlasím s jejich formou protestu, která obtěžuje lidi v Praze a ani taxikářům moc nepomáhá," doplnil. Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová pozvání na jednání kabinetu potvrdila. 

Obyvatelé Prahy jako rukojmí

Ministr Ťok se před týdnem odmítl s taxikáři sejít v den konání jedné z protestních jízd. "Musím přiznat, že jsme zvažovali, jestli za taxikáři pojedeme, ale k ničemu by to nevedlo. Scházíme se pravidelně zhruba každých 14 dní, a dnešní protest proto považuji za nešťastný. Taxikáři si berou jako rukojmí obyvatele Prahy," uvedl tehdy. Protest řidičů kritizovala i pražská primátorka Adriana Krnáčová. "Neprospěje to nikomu kromě té skupiny, proti které je protest namířen," řekla.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8 300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Společnost také uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem. Ťok slíbil, že novela k regulaci služeb, jako je Uber, které využívají digitální platformy, bude hotova v řádu týdnů.