Ruský cenzurní úřad se s tím nemaže. V názvu mexického města našel ruskou nadávku

V Rusku je možné vše, zkrátka země neomezených možností
 

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor pohrozil saratovskému listu Svobodnyje novosti postihem za uvedení názvu mexického města, který je podle něj shodný se sprostou ruskou nadávkou. Město Ojuelos de Jalisco však skutečně existuje, a to již od 16. století.

Kámen úrazu zřejmě tkvěl v tom, že v listu se název města objevil ve čtenářské soutěži v přepisu do azbuky, ve které se výraz "Ochujelos" velmi přesně "trefil" do jedné z nejsprostších ruských nadávek. V Rusku ale používání vulgarit v médiích zákon přísně zakazuje, a tak Roskomnadzor přispěchal s požadavkem, aby redakce daný výraz neprodleně odstranila.

Cenzoři fungují online

List se s pokynem už vypořádal: název mexického města přepsal z azbuky do latinky. "Náš právník také poradil, abychom požádali zeměpisnou společnost, aby existenci tohoto města potvrdila," uvedla podle serveru Newsru.com vedoucí redaktorka Jelena Ivanovová.

Portál připomněl, že koncem loňského roku se v Roskomnadzoru chválili, že začali využívat služeb umělé inteligence, aby zvýšili rychlost, s jakou cenzoři na internetu odhalují výskyt nepravostí odporujících ruským předpisům. Nový program zvládne prověřit 11,7 milionu textových materiálů za 24 hodin a při odhalování nepravostí dosahuje přesnosti "nejméně 85 procent".

Putin podepsal zákon

Ruský prezident Vladimir Putin v květnu 2014 podepsal zákon o zákazu vulgárních výrazů v literárních a výtvarných dílech, sdělovacích prostředcích a divadelních a zábavních podnicích. Za porušení zákazu hrozí vysoké pokuty i zákaz činnosti až na tři měsíce. Kontroverzní právní úprava v ruských uměleckých kruzích vyvolala obavy z dalšího zesílení cenzury.

KAM DÁL: Czernin: Domnívám se, že se prezident Zeman dopouští velezrady. Rozkrytí práce BIS by zdiskreditovalo její práci na léta dopředu.