Ochrana očí dokáže zpomalit šíření koronaviru. Slzy jsou ale velký problém, říká uznávaný oční chirurg

Podle studie z univerzity New South Wales se člověk dotkne obličeje průměrně 23krát za hodinu
 

Pandemie koronaviru nepolevuje, alespoň ne v České republice. Nasazujeme respirátory, zavíráme lidi doma. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, může zpomalit šíření nákazy. Nic speciálního přitom nepotřebujete, pokud se samozřejmě přímo nestýkáte s nakaženými.

Koronavirus se šíří kapénkami, které mohou ulpět na obličeji a odtud se šířit nosem, ústy a očima. Oči před virovými kapénkami mohou částečně ochránit dioptrické nebo sluneční brýle. Nicméně při péči o potenciálně nakaženého člověka ochrana není stoprocentní, je nutné použít ochranný štít, ochranné brýle nebo alespoň improvizovaně brýle potápěčské.

„Ty je třeba udržovat v čistotě a dezinfikovat. K mytí rukou, ochraně nosu, úst a dezinfekci povrchů se také doporučuje častější dezinfekce slunečních či dioptrických brýlí přípravkem na alkoholové bázi,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Místo čoček dioptrické brýle

Podle studie z univerzity New South Wales se člověk dotkne obličeje průměrně 23krát za hodinu. Právě dotýkání se obličeje může být podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se do těla koronavirus dostane.

„Zamezte tření, mnutí a sahání rukama do očí. Pokud oči řežou či pálí, prokapávejte je umělými slzami bez konzervantů a při aplikaci kapek se vyvarujte kontaktu konce kapátka s očima a jejich okolím. Pokud používáte kontaktní čočky, zvažte spíše nošení dioptrických brýlí. Při manipulaci s kontaktními čočkami si lidé častěji sahají na oči a zvyšují riziko možné infekce,“ doporučil lékař.

Pokud budete nadále pokračovat v jejich nošení, dodržujte důsledně hygienická opatření a upřednostňujte pokud možno jednorázové denní kontaktní čočky. „Před manipulací s kontaktními čočkami si minimálně 20 sekund umývejte ruce vodou a mýdlem. Skladujte čočky v roztoku k tomu určenému a pravidelně kontrolujte čistotu pouzdra.“

Pozor na slzy

Podle České oftalmologické společnosti jsou slzy velmi infekční a rizikové stran koronaviru. „Při slzení se nedotýkejte očí, slzy utřete na tváři. K sušení používejte jednorázové kapesníky, které po použití vyhoďte, a poté si umyjte nebo vydezinfikujte ruce,“ popsal Pavel Stodůlka.

Koronavirus může způsobit v jednom až třech procentech případů virový zánět spojivek, který bývá i prvním příznakem nákazy. „Zánět spojivek se typicky projevuje začervenáním oka a zvýšeným slzením. Nemusíte však panikařit, když oko zčervená. Pravděpodobně se jedná o jinou příčinu onemocnění. Alergiky často trápí pyly a právě zánět spojivek je nejběžnějším projevem oční alergie,“ uzavřel světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka.

KAM DÁL: Rakovina očí nebolí. Nitrooční melanom je však jedním z nejzhoubnějších nádorů vůbec.

Klíčová slova: