Chcete si pořídit si štěně? Odborník vysvětluje, kdy je nejvhodnější doba a jak nenapáchat škody hned na začátku

Štěně kupte od certifikovaného chovatele. Ušetříte si velmi mnoho starostí
 

Máte doma nový zvířecí přírůstek v podobě roztomilého štěňátka? O to je důležité láskyplně a důkladně pečovat, protože první měsíce jsou klíčové pro zdravý růst, správnou imunitu i celkovou poslušnost zvířete.

Psí „miminka“ od své mámy a sourozenců odchází nejdříve v jejich osmi týdnech, rozhodně ne dříve. „Tento čas potřebují štěňátka k tomu, aby je fenka řádně kojila a oni už hladce přešli na běžné krmení. Také ho ale potřebují na to, aby si jejich imunitní systém navykl na okolní prostředí. V neposlední řadě i proto, aby si sourozenci spolu dostatečně vyhráli a prodělali tak první socializační kroky,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Dobře vybírejte, odkud pejsek pochází

Štěně od dobrého chovatele je zvyklé i na návštěvy cizích lidí i dětí, ideálně i (hodných!) pejsků apod. Při návštěvě chovatelů koukejte, jak vypadá prostředí, v němž dospělí psi i štěňata žijí. Všímejte si také, jak chovatel k psům přistupuje i jak jeho vlastní psi reagují na něj a na cizí lidi, tedy i na vás. Celková atmosféra vám hodně napoví o tom, v čem váš budoucí kamarád vyrůstá.

Štěně kupte od certifikovaného chovatele. Ušetříte si velmi mnoho starostí a nepodporujete tím „množírny".  „Když si vyberete své vysněné štěně, zeptejte se chovatele, čím krmí fenu a štěňata po odstavu. Kvalitní krmivo lisované za studena bez chemie vyrobené z hodnotných surovin s vyváženým poměrem živin ušetří mnoho starostí jak při vývoji a růstu štěněte, tak i v posilování jeho imunity,“ vysvětluje Švihálek.

Seznamujte se pomalu. Pozor na agresivní gesta

První dny doma s pejskem by měly být v seznamování spíše opatrnější. Pomalu, jeden po druhém k němu choďte nebo nechte jeho samotného, ať si k vám přijde, očichá si vás, olízne. Nespěchejte a seznamujte se s ním pomalu.

Už u štěněte, stejně jako u dospělých psů byste měli znát signály, které pro psa znamenají třeba nebezpečí nebo boj. Tak třeba – nehlaďte psa tak, že si před něj stoupnete a sáhnete mu shora přímo na hlavu, mezi uši. To mohou psi vnímat jako nebezpečí a výzvu k boji. Také váš úsměv s vyceněnými zuby, pokud vás pes nezná, pro něj může znamenat něco jako signál „bacha, koušu“.

Dbejte na dobrou imunitu již od začátku

Imunitní systém u psa, stejně jako u lidí, je po mozku druhým nejdůležitějším „orgánem“ v těle. Imunitu štěňat i dospělých psů je třeba neustále posilovat. Štěňata se rodí s velmi nízkou imunitou. Od feny v čase kojení získávají jen málo protilátek. A postupem času množství těchto protilátek v mateřském mléce klesá až do cca 6. týdne věku štěněte. Toto období nazýváme „imunitní okno“.

„Dobré je podávat krmivo s obsahem probiotik. Je prokázáno, že probiotiky posilovaný organismus je odolnější proti průjmům, ale také vůči alergiím, virům, infekcím nebo vnějším i vnitřním parazitům. Štěňata budou lépe trávit potravu i se lépe hojit při případných zraněních, po operacích apod.,“ má jasno Švihálek.

Správná výživa je klíčová

Aby váš pes nevyrostl příliš rychle a v dospělosti neměl potíže s klouby i kosterním aparátem, hlídejte proto množství potravy a vyváženost živin v potravě. Vyzkoušet můžete například užitečnou pomůcku - kalkulačku krmných dávek, která množství krmiva spočítá za vás. „Důležité je krmivo s obsahem kvalitního proteinu (maso). Pokud krmivo pro štěně nebude obsahovat dostatek kvalitního proteinu a správně vyvážený poměr všech ostatních živin, pes by se nemusel správně vyvíjet.“

Základem pro každodenní energii vašeho štěňátka jsou kvalitní, přírodní tuky získané především z masa. Tuk z masa je pro štěně lehce stravitelný a maximálně využitelný. „Pozor na průmyslově zpracovávaný tuk, který je do některých granulí přidáván uměle. Ten je hůře stravitelný a může tak způsobovat průjmy či další potíže. Mezi další důležité živiny, které by krmivo pro štěně mělo obsahovat, patří: vápník, fosfor, vitamín D, hořčík a vitamín K. A samozřejmě již zmiňovaná probiotika.“

Jak krmit a venčit?

Každé štěně, stejně jako jakékoliv jiné mládě, by mělo dostávat nejen větší množství kvalitní a hodnotné potravy, ale i vícekrát denně po menších porcích. „Osmitýdenní štěně krmte minimálně čtyřikrát až šestkrát denně. Dávky krmiva postupně stoupají, přičemž denní frekvence krmení klesá. V půl až tři čtvrtě roce byste psa měli krmit pravidelně už jen dvakrát denně,“ radí Švihálek.

Ideální je, pokud navyknete svého psa na krmení 2x denně a k tomu mu alespoň 3x denně dopřejete procházku propojenou s tréninkem, zábavou apod. Když krmivo rozhýbe střeva při trávení, tak pak už jen krátký pohyb psa pomáhá k dalšímu pohybu střev a vylučování. „Navyknete-li své štěně takovým aktivitám, počkáte si, až vykoná svou potřebu venku, a poté ho za to dostatečně pochválíte. Budete mít o starost méně, až na vás pejsek bude třeba čekat doma. Díky tomu se může naučit vydržet se svou potřebou až ven.“

KAM DÁL: Vynikající Marlenku zvládnete jednoduše i doma. Nabídněte ji rodině teď před Vánoci a cukroví zbyde na Štědrý den.

Klíčová slova: