Zdeněk "Bača" Hrabě: Věřím, že jsem rakovinu porazil

Zákeřnou nemoc nejspíš porazil, zase se vrátil do života
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

V šedesátých letech patřil k vyhlášeným hokejovým technikům. Deset sezon si kladenští trenéři bez něj nedovedli představit základní sestavu. Poté u hokeje Zdeněk Hrabě (76) zvaný Bača zůstal v různých pozicích. V současné době člen Síně slávy kladenského hokeje podle svých slov snad konečně přepral zákeřnou rakovinu.

Pral jste se se zákeřnou rakovinou, kdy jste zjistil, že jste nemocný?
Loni v únoru se mně na krku objevila boule a pak to šlo ráz naráz. Podstoupil jsem operaci, chemoterapii a teď čekám na březnové vyšetření, které by mělo ukázat, jestli jsem rakovinu porazil. Osobně se cítím velmi dobře.

Takže zase fit?
Samozřejmě, do třetího patra už nevyběhnu, ale na pomalejší tenisovou čtyřhru se těším. Občas se jdu na kamarády do haly podívat a myslím, že to pod teplým jarním sluníčkem dám.

S hokejem začal ve dvanácti letech pod vedením legendárního trenéra Jiřího Tožičky. To už se na něj volalo Bačo. Kariéru načal v Litoměřicích, kam zamířil z kladenského dorosteneckého celku. Po splnění vojny se vrátil Hrabě domů do Kladna, kde v roce 1962 poprvé nastoupil v kategorii mužů. V roce 1975 se s kladenským dresem rozloučil a působil v Sokolově a také v Berouně.

Býval jste členem sportovní party, která se pravidelně schází na pivo. Chodíte si s ní stále sednout?
Chodím, ale pivo zatím vynechávám. Jsem mezi kamarády rád. Však je mezi námi spousta mých bývalých spoluhráčů nebo kladenských fotbalistů. Jeden z nejstarších je například Zdeněk Landa. I když ten kvůli zdraví už tolik mezi nás nepřijde. Zato obdivuhodnému zdraví i vitalitě se těší bývalý trenér pézetky Vladimír Svoboda, který ji v padesátých letech v Kladně zakládal. Bude mu devadesát a mnozí mu zdraví můžou závidět...

Často jste vídán v ochozech zimního stadionu při zápasech Rytířů. Mají podle vás s příchodem Jaromíra Jágra konečně našlápnuto do baráže?
Baráže snad Rytíři dosáhnou, ale na postup letos asi tým nemá. Podle mého názoru potřebují mančaft složený ze zkušených hráčů středního hokejového věku, kteří se Kladnu upíšou na delší dobu než rok nebo dva. Vedle nich pak mohou vyrůst kladenští mladíci i junioři.

Sledujete kladenskou juniorku?
Jasně, jsou mezi nimi šikovní kluci. Třeba Vildumetz. Má velký talent, jenomže mně připadá, že na něm nepracuje, jak by mohl. Celkově v mládeži zatím žádného Pateru, Hlinku nebo dokonce Jágra nevidím.

Děkujeme za spolupráci webu vasekladno.cz