Legendární Václav Neckář: Slavné začátky, zdravotní problémy i možná spolupráce s StB?

Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Golden Kids, Bacily, spolupráce s StB, mozková mrtvice, smrt manželky. To je jen malý výčet pojmů, které doprovází život tohoto populárního herce a zpěváka. Jeho život nebyl vždycky snadný, dokonce se musel naučit znovu ovládat své tělo, ale přesto je stále aktivní a jeho koncerty bývají beznadějně vyprodané.

31.07.2018 - 07:00   |  
Václav Neckář patří k největším hudebním legendám na české scéně
Zobrazit fotogalerii (5)

Václav Neckář (*23. října 1943 v Praze) je zasloužilým umělcem, filmovým hercem a zpěvákem. Jeho prvním důležitým pěveckým počinem byla kapela Golden Kids, kde vystupoval společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou.

Mezi největší hity Václava Neckáře patří: Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, Lékořice, Stín katedrál, Miluju a maluju nebo třeba Dr. Dam di Dam.

Slavné začátky

Jak již bylo zmíněno, prvním počinem byla spolupráce s paní Kubišovou a paní Vondráčkovou ve skupině Golden Kids. Nazpíval také písně k mnoha známým filmům, např. Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách nebo Jak básníci přicházejí o iluze. Texty k písním Václavovi dodnes tvoří nejvíce jeho bratr, muzikant Jan Neckář, se kterým také již od roku 1971 vystupuje ve skupině Bacily. Dalším, kdo Václavovi psal texty písní, byl třeba legendární Karel Svoboda. Zasloužilým umělcem byl následně jmenován v roce 1986.

Spolupráce s StB pod kdycím jménem Bacil?

V Necenzurovaných novinách vyšly v roce 2000 seznamy spolupracovníků Státní bezpečnosti. V nich se objevil i Václav Neckář, v kategorii důvěrník, s krycím jménem Bacil. V roce 2007 bylo v MF Dnes uvedeno v článku Ondřeje Šťastného toto: „Neckář donášel tajné policii v letech 1978–1987. Původně měl být nasazen na manažera své skupiny Hanuše Bunzela. Později, kdy se StB upsal i Bunzel, využívala StB Neckáře jako zdroj informací ze socialistické hudební scény. Jedno z Neckářových hlášení mluví o tom, že se u Kubišové v bytě schází pravicoví exponenti, např. Jiří Dienstbier. V roce 1978 zase informoval StB o dění na kubánském mezinárodním festivalu, kam vyjel se svojí kapelou.“ Sám Václav Neckář o spolupráci nikdy mluvit nechtěl, ale bratr Jan i třeba Marta Kubišová se vyjádřili, že je to celé jen lež a mediální bublina!

Zpět na začátek života

Pomyslným druhým startem života se pro Václava Neckáře stala mozková příhoda v roce 2002. Po ní se musel naučit znovu mluvit, chodit i zpívat. Od té doby zpívá již pouze písně s pomalým rytmem. On sám říká, že tohle období pro něj bylo naprosto strašné. A aby taky ne. Nejen cizí jazyky jako němčinu či ruštinu, které dříve plynně ovládal, ale i texty některých svých písní po příhodě zapomněl. Podezření na mozkovou příhodu se objevilo ještě jednou v roce 2011, kdy bylo ale naštěstí po čtyřdenním pobytu v nemocnici vyvráceno.

Legenda žijící věčně, to je Jiří Hrzán: Z koktajícího kluka filmovou hvězdou! Více čtěte: ZDE.

Smrt manželky

Dalším přelomové a hodně smutné okamžiky Václavovi připravil zdravotní stav jeho manželky Jaroslavy. Ta se bohužel už od mládí potýkala s problémy a léčila se s ledvinami. V roce 2009 zkolabovala a musela okamžitě podstoupit operaci srdeční chlopně. Bohužel ale už měla za sebou několik bypassů a operaci cév v levé noze, a o to byl celý její stav horší. Následkem operace chlopně jí ale přestala fungovat jedna ledvina úplně, a proto se její život začal točit kolem dialýzy a nemocnic. Až do roku 2015 Jarka statečně bojovala se všemi svými problémy, ale dne 14. prosince bohužel svůj boj prohrála. Václav poté prohlásil, že její odchod je nesmírně bolestivý a těžký, ale že pro ni to bylo svým způsobem vysvobození.

Všechno zlé je pro něco dobré

Možná, že je to v tomto případě hodně přehnané tvrzení... ale na druhou stranu Václava Neckáře vždy inspirovala a držela „nad vodou“ právě hudba, a proto možná známe tolik krásných popových, folkových, ale i rockových písní nazpívaných nezapomenutelným nakřáplým hlasem legendy. A proto, až se příště zaposloucháte do legendární Půlnoční nebo uvidíte v novinách fotku šarmantního staršího muže s nezapomenutelným lehkým úsměvem, vzpomeňte si, kolik bolesti a smutku je za jeho tvorbou…

Helena Růžičková: Trpěla podvýživou, kouřila od šesti let. I přesto se stala legendou českého filmu. Více čtěte: ZDE.