Násilí mu prý dělalo dobře: Je pověst Radovana Krejčíře oprávněná?

Radovan Krejčíř se ve světě neztratí
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Pověst toho nejbrutálnějšího gangstera nemá náhodou. Veřejnosti se nejvíce proslavil svým útěkem během policejní prohlídky, ale v kriminálním rejstříku toho má více než dost. Dnes odpočítává svůj 35 let dlouhý trest v Jihoafrické republice, ale přeje si návrat do České republiky. Co všechno je spojené se jménem Radovan Krejčíř? 

Není moc českých gangsterů, kteří by se snažili ovládnout podsvětí v cizí zemi, natož v Jihoafrické republice. Stačí se však na moment podívat do očí Radovana Krejčíře a vidíte, že s notnou dávkou fantazie si lze představit, že je schopný opravdu všeho.

V tomto ohledu však zásadně hraje fakt, že jeho pověst ho mílovými kroky předchází. Vyšly o něm knihy, ale také podle jeho příběhu vznikl dvoudílný film. Co z toho je fikce a kde se autoři trefili do černého? Realita totiž může být klidně o hodně brutálnější, než se píše v knihách nebo se odehrává na plátně kin.

Krejčířovy tresty

Radovan Krejčíř si dnes v Jihoafrické republice odpykává trest ve výši 35 let. Rozsudek ho uznal vinným za únos, pokus o vraždu a držení drog. V České republice na něj čeká podstatně mírnější trest odnětí svobody na 15 let, za rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činnost.

Kauza se týká komplikovaného podvodu na státní podnik Čepro, který chtěl údajně ovládnout. V souvislosti s tím je obviněn z připravované vraždy celníka. Alespoň tak znějí oficiální obvinění, která jsou ve dvou zemích spojovány s dnes už legendou mezinárodního podsvětí.

Pověstí a podezření se za podnikatelskou kariéru Radovana Krejčíře točí nespočet. Likvidace a mizení lidí v jeho okolí se stává až podezřele běžným koloritem, ale také jedním z hlavních důvodů jeho bohatství. Kolem kterých jmen krouží přízrak muže, o němž někteří zasvěcení tvrdí, že násilí miloval, a proto byl z českých mafiánů ten nejbrutálnější?

Krejčířova kariéra

Veřejnosti je jeho jméno známé od kauzy až kouzelnického útěku ze své luxusní vily v Černošicích během policejní domovní prohlídky. Podařilo se mu uprchnou i přesto, že se na místě nacházelo deset policistů. Od roku 2005 se skrýval, až byl Interpolem nalezen na Seychelách.

V podnikatelských a policejních kruzích však bylo jméno Radovana Krejčíře známé již z počátku devadesátých let. Tehdy se skupinou lidí založil společnost Corado, která shromáždila tisíce kuponových knížek, které velmi úspěšně investovala. Zde se začalo psát jeho skoro až miliardové jmění.

Jeho aktivity jsou však často spojovány s kriminální činností. Policie ho již v minulosti stíhala pro nedovolené ozbrojování a zkrácení daně. Pověst krutého a nekompromisního gangstera je živa z neoficiálních nebo neprokázaných vražd a únosů.

Krejčířovy vraždy

Ta nejkrvavější kapitola vytvořila z Krejčíře postrach, ale zároveň jde vždy o nedoložená podezření. Aktuálně je v České republice obviněn “pouze” z plánované vraždy celníka, ale celá jeho podnikatelská kariéra je spojená s celou řadou podezřelých případů.

Jako první z jeho okolí zmizel obchodník Roman Pjajka. V roce 2000 ho neznámý vrah zastřelil v autě před jeho vlastním domem. Krátce po vraždě si jeho dům pořídil právě Radovan Krejčíř. Že spojení těchto dvou osob není náhodné, naznačují i záznamy o jejich vzájemných obchodních aktivitách.

O tři roky později se ve spojitosti s Radovanem Krejčířem hovoří o smrti Petra Šebesty. Ten byl hlavním svědkem v Krejčířově půlmiliardovém daňovém úniku. Když Šebesta začal proti Krejčířovi vypovídat, policie mu zajistila jinou identitu. To mu však život nezachránilo. Vzápětí byl totiž nalezen zastřelený v rekreačním areálu na Orlíku, kdy měl v dlani vloženou nábojnici pro výstrahu ostatním, kteří by se náhodou chtěli Krejčířovi postavit do cesty.

Jeden z dalších činů, které jsou spojovány s jménem Radovana Krejčíře, je zmizení podnikatele Jakuba Konečného. I ten proti němu svědčil, ale dodnes není jasné, jestli Krejčíř opravdu hrál roli v jeho zmizení. Policie ho však podezřívá z únosu, který vůči Konečnému Krejčíř provedl již dříve, aby ho donutil podepsat několik směnek.

Asi nejkrvavější pověsti o Radovanu Krejčířovi pocházejí z Jihoafrické republiky. Podle tamních médií se v letech 2009-2013 stalo v okolí českého gangstera dvanáct vražd. S minimálně deseti je Krejčíř dodnes spojován. Mezi nimi byli jeho spolupracovníci i nepřátelé. Ať už šlo o údajného šéfa tamního podsvětí Cyrila Beeku, nebo německého obchodníka s automobily Uwe Gemballu.

Sám Krejčíř v roce 2013 unikl smrti o vlásek, když na něj bylo vystřeleno několik kulek z dálkově ovládaného kulometu schovaného v autě na protější straně parkoviště. Podruhé byla nastražena výbušnina v jeho obchodě, která zabila dva jeho spolupracovníky.

Krejčířův návrat

Po vynesení rozsudku k odnětí svobody na 35 let se Krejčíř domáhá návratu do České republiky, který jihoafrický soud 17. března roku 2018 potvrdil. Celý proces však může trvat roky. Sám Krejčíř se několikrát pokusil o útěk. V jeho cele byla nalezena pistole, nůž a seznam jmen lidí, kteří se podíleli na jeho uvěznění.

O Radovanu Krejčířovi bylo napsáno mnoho a kolik z toho je pravdy, samozřejmě ví jen on sám. Je však patrné, že může jít o případ, kdy všechna podezření jsou jen zlomky toho, co opravdu vykonal, a realita může být o hodně drastičtější. Ne nadarmo se mnoho lidí bojí jeho možného návratu do České republiky.


Životní styl

Zdraví

V obraze