Dietl, Klusák, Dudek aneb kdo stojí za jedním z nejlepších českých seriálů

Seriál Nemocnice na kraji města je legendou a neochvějnou jistotou mezi českou seriálovou tvorbou. Podívali jsme se na tři osobnosti, bez nichž by Nemocnice na kraji města nikdy nebyla. Nebo by alespoň nebyla takovou, jakou je.

28.06.2019 - 17:00   |  
Prohlédněte si celou fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (4)

Jaroslav Dietl

Bezpochyby jedna z postav, které Nemocnice na kraji města vděčí za to, že byla tak úspěšná – a nejen v době, kdy byla odvysílána, ale i o více než čtyři dekády později. Scenárista Jaroslav Dietl se narodil v roce 1929 v chorvatském městě Záhřeb.

V první polovině padesátých let studoval filmovou dramaturgii na pražské FAMU. Jaroslav Dietl se proslavil především jako autorů scénářů k televizním seriálům. Vedle Nemocnice na kraji města pracoval či spolupracoval na Ženě za pultem, Malém pitavalu z velkého města či na seriálu Synové a dcery Jakuba skláře.

Jaroslav Dietl stojí za mimořádným úspěchem Nemocnice na kraji města, o tom nelze v nejmenším pochybovat. Také však velmi zásadně ovlivnil tvář českých seriálů obecně. Scenárista a spisovatel údajně vedl velmi hektický způsob života, což se podepsalo na jeho zdravotním stavu a předčasném úmrtí. Zemřel v roce 1985 na infarkt, který jej zastihl při tenisovém zápase s rodinou.

Jan Klusák

Jan Klusák měl na starost hudební doprovod seriálu Nemocnice na kraji města. Dnes je pro nás hudební podkres neodmyslitelnou součástí tohoto kultovního díla. Svého času s ním však Jan Klusák takový úspěch neslavil. Se svou hudbou narazil především na režiséra Jaroslava Dudka a na jeho takřka odpor. Naštěstí nebyl Jaroslav Dudek rozlícený natolik, aby se poohlédnul po jiném skladateli. Těžko si totiž lze představit, jaká by byla Nemocnice na kraji města bez Jana Klusáka a jeho práce.

Jaroslav Dudek

Kde by byl film či seriál bez režiséra! Přestože byla Nemocnice na kraji města vzdálena – a to jak vyzněním, tak dobou – seriálům, v nichž se projevil režisér jako skutečně svébytný hlas, bez skvělého vedení by se mohli ostatní přetrhnout a nic moc kloudného by z toho patrně nevylezlo. Na Nemocnici na kraji města pracoval režisér Jaroslav Dudek, který se narodil v roce 1932 a režii vystudoval v první polovině padesátých let na pražské DAMU. Působil jako režisér divadelní, konkrétně v libeňském Divadle S. K. Neumanna. Tam byl činný až do šedesátých let.

Odtud se přesunul do Divadla na Vinohradech, kde působil až do své smrti. Již v mládí rovněž spolupracoval s Československou televizí, kde narazil na již zmíněného Jaroslava Dietla. Společně pak dvojice stvořila mnohé úspěšné projekty, jichž je Nemocnice na kraji města jedním z vrcholů. Přestože je jméno Jaroslava Dudka nejčastěji spojováno právě s Jaroslavem Dietlem, na jednom z nejslavnějších počinů spolupracoval s někým jiným. Se scenáristkou Fan Vavřincovou vytvořil na začátku sedmdesátých let seriál Taková normální rodinka.

Počátkem sedmdesátých let vznikl další z velmi populárních projektů tvůrčího dua Jaroslav Dietl a Jaroslav Dudek, seriál Bakaláři. Z pozdější tvorby Jaroslava Dudka lze jmenovat například drama Hřbitov pro cizince z roku 1991. Slavný režisér zemřel v roce 2000, jeho druhou manželkou byla herečka Jana Štěpánková.