Nejslavnější terorista všech dob žil i v Československu. Šakalovi byla osudná kosmetická operace

Carlos Šakal si dnes odpykává tři doživotní tresty
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Na motivy jeho teroristické činnosti bylo natočeno několik dokumentární i hraných filmů. Muž, jenž byl ve své době nejhledanějším zločincem na světě, si stále odpykává jeden ze tří doživotních trestů ve francouzské věznici. Pravým jménem Iljič Ramirez Sánchez toho vykonal opravdu hodně. Znáte příběh slavného Šakala?

Dlouhá léta unikal spravedlnosti, měnil identitu, ale za sebou zanechal opravdu mohutnou zločineckou stopu. O málokterém teroristovi lze říct, že byl slavný. Konkurovat mu snad mohl jedině Usáma bin Ládin. Iljič Ramirez Sánchez lépe známý jako Carlos či Šakal však na rozdíl od něj většinu útoků provedl vlastníma rukama. Jaké zajímavosti se vážou k činům tohoto zločince?

Palestinský výcvik

Syn bohatého venezuelského právníka byl vychováván v prostředí skoro až fanatického marxismu. O tom svědčí jméno jeho samotného a dvou bratrů. Otec, obdivovatel Lenina, totiž všechny pojmenoval podle tohoto bolševického revolucionáře. Vladimír, Iljič a Lenin.

S teroristickou činností začal Šakal velmi brzy. V roce 1970 prošel výcvikem v Palestině a už o pět let později v roce 1975 jako šestadvacetiletý unesl do Alžírska 11 ministrů z vídeňské konference Organizace zemí vyvážející ropu. Tehdy zemřely tři osoby.

Tím vše rozhodně neskončilo. Údajně se podepsal i pod vraždění izraelských sportovců na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972. Jeho portfolio teroristických činů se začalo pořádně rozšiřovat a nešlo o ledajaké útoky.

Obsadil francouzské velvyslanectví v Haagu v roce 1974 a o dva roky později stál za únosem francouzského dopravního letadla do ugandského Entebbe. V roce 1983 měl svůj podíl na výbuchu bomby ve francouzském kulturním středisku v Západním Berlíně, kde zemřel jeden člověk a dalších 22 bylo vážně zraněno.  Mrtvých ale stále přibývalo a Šakal unikal a bořil…

Šakal v Československu

Sánchez se po vzoru svého otce hlásil k marxistickým ideologiím. Byl školen také v Moskvě, na Kubě a často se před spravedlností skrýval v zemích východního bloku. Několikrát tak zavítal do Maďarska, Rumunska, NDR a jeho stopy vedou i do Československa, kde byl dokonce dvakrát zcela oficiálně. Některé zdroje však hovoří, že zde bydlel však mnohem častěji.

Nicméně cílem jeho útoků se stala hlavně Francie. Jeden útok s jedním mrtvých učinil v roce 1982 v centru Paříže. Pět mrtvých si vyžádal jeho atentát na vlak Paříž-Toulouse ve stejném roce. Tehdy zemřelo 5 lidí. O dva roky později provedl pumový atentát na nádraží v Marseille a na vlak TGV z Marseille do Paříže.

Oba zásahy znamenaly smrt pro pět lidí. Během lovu na Šakala zemřeli dva příslušníci tajných služeb a v pařížské čtvrti Saint Germain v roce 1974 při útoku na nákupní centrum zemřeli dva lidé.

Kosmetický zákrok

Výčet jeho zločinů je až neuvěřitelný. Dlouhá léta marného hledání a snahy zastavit jeho teroristickou činnost přiváděla kriminalisty k šílenství. Dopaden byl až v roce 1994 v Súdánu. Tehdy mu byla osudnou kosmetická operace. Chtěl totiž odstranit přebytečný tuk v těle. Než byl spuštěn proces liposukce, tak byla použita anestetika. Díky nim snadno padl do rukou súdánské policie, která ho následně předala francouzským úřadům.

Francouzské soudy mu celkem uložily tři doživotní tresty. Carlos Šakal má na svém svědomí desítky mrtvých a stovky zraněných. Jedná se tak bezesporu o jednoho z nejslavnějších teroristů, který si však slávu nezaslouží ani náhodou. Jeho příběh však zcela logicky fascinuje dodnes.


Životní styl

Zdraví

Hobby

Osobnosti