Josef Abrhám žije už čtyřicet let s Popelkou Šafránkovou. Seriálový doktor Blažej mu přinesl slávu i problémy

Josef Abrhám ve filmu Konec starých časů
Zobrazit fotogalerii (5)
 

V sobotu 14. prosince oslaví neskutečné osmdesáté narozeniny jeden z nejcharismatičtějších herců naší scény Josef Abrhám. Je jedním z herců, v jejichž životě se neobjevují žádné skandály, rozvody nebo nevěry. I když o jedné takové epizodě víme, pověst mu určitě nepokazí…

Kdo by neznal Josefa Abrháma, herce, kterého milují dospělí pro jeho vážné i komediální role, stejně jako děti, které sledují pohádky? Všichni si vybavíme jeho zajímavě zabarvený hlas i charakteristické herectví. Kdo by ale také hádal, že tento Pan herec slaví osmdesáté narozeniny?

Divadelní začátky

Herecká cesta Josefa Abrháma začala již studiem na bratislavské Vysoké škole múzických umění a pokračovala také na Divadelní akademii v Praze. Prvním angažmá Josefa Abrháma se stalo Divadlo na Vinohradech a následovalo již divadlo Národní. Právě tam se podle vlastních vzpomínek sešel s mnoha výraznými hereckými osobnostmi, mezi nimiž nechyběl ani vynikající Jaroslav Marvan.

V Činoherním klubu

Další umělecké roky zavedly jednoho z nejvýznamnějších českých herců do Činoherního klubu, kde jej zaujala spolupráce a přátelství, které ve sboru vládlo a které dnes již bohužel ani v mnohých divadlech není samozřejmostí. Vždyť zde také působil po několik desítek let…

Asi není nikdo, kdo by se někdo podíval na televizi nebo zašel do kina a neznal přitom Josefa Abrháma. Vždyť je v jeho životopisu uvedena více než stovka filmů i seriálů, v nichž ztvárnil velké i menší role. Kromě toho se stal představitelem nespočtu divadelních rolí. Svůj život sdílí s pohádkovou Popelkou Libuškou Šafránkovou, s níž má syna Josefa.

Záletný lékař s ním žil dlouho

Divadleních rolí ztvárnil Josef Abrhám nespočet, stejně jako těch filmových a televizních. Jen málokdo si jej ale nepamatuje jako legendárního primáře Blažeje z neméně legendárního seriálu Nemocnice na kraji města - tedy série, jejíž jednotlivé díly při premiéře dokázaly doslova vylidnit ulice. Lidé seděli u obrazovek a sledovali další osudy “svých” lékařů i pacientů. Nejeden z herců, kteří se v seriálu objevili, měl i dlouho po skončení seriálu pověst dobrého či špatného lékaře - podle role, která mu byla v seriálu přisouzena. Doktor Blažej byl navíc zpodobněn jako velký milovník žen a i tato pověst se po nějakou dobu s jeho představitelem nesla.

Celoživotní láska k Popelce

V době, kdy se Nemocnice na kraji města se natáčela (v roce 1978), byl ale Josef Abrhám již dva roky ženatý se svojí životní láskou Libuškou Šafránkovou, s níž dodnes tvoří stabilní pár. Ačkoliv později vyšlo najevo, že v počátcích jejich vztahu udržoval stále kontakt se svojí předešlou partnerkou Naďou Urbánkovou, která o jeho další lásce neměla ani ponětí, manželství s další hereckou hvězdou a národem milovanou Popelkou vydrželo až do současnosti.

Ostatně spolu ztvárnili i mnohé manželské nebo milenecké páry, z nichž nezapomenutelnými jsou Petra a Tomáš v komedii Svatební cesta do Jiljí, kterou v programu kin nebo televize také asi minul jen málokdo.

Vrchní nebo podvodník?

Mezi dalšími snímky, v nichž Josef Abrhám exceluje, pro mnohé diváky jednoznačně vládne film Vrchní prchni!, který plnil kina na počátku osmdesátých let, zapomenout nelze ani na film Trhák ze stejného období, předlistopadový Konec starých časů nebo jeho výkon ve snímku Stůj, nebo se netrefím.

Ve zmíněných filmech šlo o komediální role a v podání Josefa Abrháma neměly sebemenší chybu. V jeho hereckém rejstříku jsou ale také mnohem vážnější polohy, které kameře nabídl například ve filmech Všichni moji blízcí, Každý den odvahu a v dalších.

Nejen svatý Josef

Josef Abrhám se objevil také v několika pohádkách. Z těch nejnovějších můžeme jmenovat Anděl Páně 2, kde si zahrál svatého Josefa, Korunní princ, Kouzla králů nebo Fišpánská jablíčka. Věřme, že se Josef Abrhám před filmovou kameru vrátí v další krásné roli a my budeme mít možnost potěšit se jeho hereckým uměním.

Klíčová slova: