Démonickému herci hrozil ve vlasti vojenský soud a neblahý osud. Predraga Bjelace zachránil až otec

Jako hlavní postava seriálu Duch byl Predrag Bjelac neodolatelný
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Známe ho jako ducha ze stejnojmenného seriálu, jako gangstera, ale také jako Igora Karkarova z filmu Harry Potter a Ohnivý pohár. Charismatický Predrag Bjelac má za sebou (a jistě i před sebou) bohatou kariéru. V životě to ale původem Jugoslávec vůbec neměl jednoduché. 

Tatínek byl Srb, maminka Chorvatka, babička dokonce Češka a on sám se dodnes považuje za Jugoslávce. Jak sám říká: za mrtvého Jugoslávce, protože ztratil vlast, ve které se narodil. Tenhle stav přirovnává ke kapitánovi, který nemá svoji loď, a je zřejmé, že je to pro něj stále velmi citlivé téma. 

Těšíme se na dalšího Ducha

Predrag Bjelac nyní hraje v českých filmech, diváci jej vídají velmi rádi a mnozí se již těší na avizovanou druhou řadu již zmiňovaného Ducha. Jeho obličej je přímo předurčen pro role padouchů, ale ve skutečnosti rozhodně takový není. Co ho vlastně přimělo odejít před lety ze své vlasti? Podle pořadu České televize 13. komnata mu hrozilo vězení za odmítnutí vojenského výcviku. 

Nechtěl na vojnu

Jak Predrag Bjelac několikrát vyprávěl, museli mladí muži ve vypjaté době plné hrozby ozbrojených konfliktů v Jugoslávii podstupovat výcvik se zbraní v ruce. Řada přišla také na tehdy začínajícího bělehradského herce, kterému se ale povinná pracovní pauza tehdy vůbec nehodila. Potřeboval zkoušet v divadle, a ne pobíhat po cvičišti. A tak před poslíčkem, který mu nesl povolávací rozkaz, zkrátka přibouchl dveře. Brzy zjistil, že to byla velká chyba. 

Vojenský soud zachránil hercův otec

„Už v sedm ráno přišli policajti. Těm jsem také neotevíral a potom jsem slyšel, že šli i na fakultu, i tam mě sháněli. Nakonec jsem se dostal před vojenský soud, kde mě zachránil táta, který – i když už byl důchodce – přijel k soudu v uniformě. Když ho viděli, tak mě neposlali do vězení, ale dostal jsem obrovskou pokutu,“ vysvětlil Predrag Bjelac situaci v době dělení Jugoslávie, které rozhodně neproběhlo tak bezproblémově jako v Československu. Nejhorší situace byla na srbsko-chorvatské hranici. Je logické, že se herec nemohl přidat na žádnou ze znesvářených stran, vždyť v obou měl část své rodiny. Jediným řešením byl odchod z vlasti, jak uvádí i server Osobnosti. A k tomu se Predrag Bjelac také rozhodl. Odjel do Prahy. 

Dvě vlasti, nebo žádná? 

I když neuměl ani slovo česky, rozhodně se neztratil. Sedm let se živil prodejem zboží a později se docela náhodou dostal zpět k herectví, k filmu. Našel si přítelkyni, oženil se a v hercových šestačtyřiceti letech se po dlouhých problémech podařilo manželce otěhotnět. Narodila se hned dvojčátka, ale vztah nakonec bohužel nevydržel. Po rozvodu se bývalá manželka vrátila do Bělehradu a herec se proto rozhodl žít střídavě v obou státech. I proto se můžeme těšit na pokračování seriálu Duch a snad také na další filmy, v nichž svým charismatem vynikne právě Predrag Bjelac.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: První miliardář na Zemi byl podvodníkův syn. John Rockefeller bohatl na všem, vydělal i na soudním trestu.