Herec Lubomír Lipský: „Dědek od narození“ měl návod na věčné mládí. Energii mu dodávala i metalová kapela

Lubomír Lipský zůstal aktivní do vysokého věku. Pomáhal mu kontakt s mladými lidmi
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

V roce 2023, přesněji 19. dubna, by se dožil 100 let vynikající herec, „dědek od narození“, ale duší mladík až do vysokého věku – Lubomír Lipský. Zůstal aktivní i přes životní tragédie: zemřel mu bratr i čtyřicetiletý syn. Jeho recept na věčné mládí bychom mohli využít všichni. 

Pelhřimovský rodák byl pro divadlo předurčen už od narození. Na jeviště ho, stejně jako jeho dva bratry, prvně postavil jeho otec, který ve městě vedl ochotnický soubor a svým synům příliš na výběr nedal. Je třeba uznat, že to byl dobrý krok a oba jeho starší synové, jak Lubomír, tak i o rok mladší Oldřich, se později svojí tvorbou zapsali do diváckých srdcí. Oldřich hlavně režií a Lubomír svými hereckými výkony. Divadlu se věnoval také nejmladší z bratrů, Dalibor. Ten však zemřel v pouhých 17 letech v poválečném roce 1947, když se vydal k rybníku za bouřky a zabil jej blesk. 

Rodinné tragédie Lubomíra Lipského

Smrt mladšího bratra nebyla bohužel jedinou tragédií v životě vynikajícího herce. V pouhých čtyřiceti letech nečekaně zemřel také jeho syn. Ten se za mrazu vydal na horách na procházku, ale zpět se již živý nevrátil. Spekulovalo se o infarktu, který jej v tu dobu postihl. Herci zbyla dcera Taťjana a její synové a po synovi také vnuk Matěj.  

Čtyřicetiletý důchodce

Lubomíra Lipského si jen těžko vybavíme v roli, kde by vysloveně působil jako mladík. Vždyť dědu Potůčka v komedii Tři chlapi v chalupě sehrál v pouhých čtyřiceti letech! Jeho podoba jako vysloužilého důchodce přitom byla dokonalá. Jeho filmový syn, kterého hrál Jan Skopeček, byl ve skutečnosti jen o dva roky mladší a od vnuka v podání Ladislava Trojana jej dělilo pouhých devět let. Přesto se Oldřich Lipský zjevně velkým úvahám o stáří nevěnoval. Jak jinak bychom si měli vysvětlit jeho spolupráci hned s několika metalovými kapelami svých vnuků. 

Osmdesátiletý metalista 

Na jednom z jejich alb můžeme dokonce slyšet tóny trubky, o které se postaral tehdy třiaosmdesátiletý Lubomír Lipský. Ten dílo doprovodil také mluveným slovem a svoje vnuky v jejich hudební kariéře i jinak všemožně podporoval. K muzice měl totiž sám velmi blízko, ovládal hned několik hudebních nástrojů. Kromě saxofonu, pozounu nebo právě trubky to byly ještě housle a klavír. O houslích se ale příliš nezmiňoval – učení prý vzdal poměrně brzy. Přesto v něm, jako v milovníkovi hudby, jistě zůstaly alespoň základy. 

Využít život do posledního dne

Z čeho vycházel životní elán převážně komediálního herce Lubomíra Lipského? Jeho životním krédem, které vyzradil mimo jiné i pro server iDNES, byl Diderotův citát: „Je lepší se opotřebovat, nežli zrezivět“. Pokud takto přemýšlí pětaosmdesátiletý člověk, má naději, že jeho život ještě nekončí. Vždyť mnozí padesátníci život pomalu vzdávají, těší se na důchod a sladké nicnedělání. Proč ale žít roky naplněné pouhým čekáním na konec? Lubomír Lipský byl dokonalým příkladem, jak do poslední možnosti využít příležitostí a dnů, které nám osud nabízí. Samotnému herci život nabídl dvaadevadesát let. Zůstalo po něm nepřeberné množství divadelních rolí a diváckých zážitků, nespočet hodin, v nichž nabízel lidem smích a radost, filmy, nad kterými se můžeme smát dodnes. Nezbývá nic jiného, než poděkovat.

Zdroj: wikipedie, csfd, idnes

KAM DÁL: Zajímavosti o minisérii Volha: V Československé televizi se jednu dobu u vchodu opravdu kontrolovaly podprsenky.