Karolina Světlá: Neruda ji považoval za ideální ženu, jejich milenecký poměr vyvolal obrovský skandál

Karolina Světlá podporovala Nerudu finančně i duševně
Zobrazit fotogalerii (4)
07.09.2020 - 08:30  

Slavná česká spisovatelka Karolina Světlá patřila k obletovaným ženám. Jejímu šarmu podlehl i bohémský básník Jan Neruda, který ji doslova zbožňoval. Ona ho na oplátku podporovala nejen finančně. O jejich vztahu si cvrlikali i vrabci na střeše. Jen Světlé manžel nic nevěděl...

Karolina Světlá se narodila v Praze roku 1830 jako Johana Rottová do bohaté podnikatelské rodiny, která vlastnila slavné železářství U Rottů. Její sestra byla spisovatelka Sofie Podlipská a jedna z nejlepších kamarádek spisovatelka Božena Němcová. Vdala se za profesora Mužáka, který ,když se dozvěděl o jejích pletkách s Nerudou, začal nebývale zuřit.

Seznámení s manželem

Johana jako každá dobře situovaná dívka té doby kromě jazyků studovala i hru na klavír. Díky té se seznámila se svým budoucím manželem, kterým byl právě profesor hudby Petr Mužák. Toho si roku 1852 vzala, a tím se dostala do uměleckých kruhů, kde se seznámila i s Janem Nerudou.

Vztah s milencem

Mladým, pohledným a bouřlivým mužem, který si neustále přišel nedoceněný. V té době se navíc Neruda živil jako novinář a fejetonista. Jeho hlavními koníčky byly ženy a hospody. Světlá podlehla jeho kouzlu a zamilovala se do něj. I Neruda ji zbožňoval, přesto mu to však nezabránilo, aby neměl paralelně s ní více milenek.

Skandální odhalení

Jednoho dne však přišel problém v podobě vězení pro dlužníky. Neruda se do něj měl dostat. Světlá mu chtěla pomoci, tak prodala vzácný rodinný šperk a peníze za něj dala Nerudovi. Když se to však dozvěděl její manžel, musela s pravdou ven a milenecký vztah tak vyplaval na povrch.

Mužák zuřil, naběhl na Nerudu a požadoval po něm všechny dopisy, které mu Karolina napsala. A po Světlé slib, že už se nikdy s Janem neuvidí. Svůj slib dodržela. Zanevřela na pražskou smetánku a odstěhovala se do Podještědí, kde se věnovala tvorbě. Neruda žil dále bujarý život plný večírků a žen. Nikdy se však neoženil a říká se, že jeho srdce navždy zůstalo věrné Světlé.

Sklonek života

Kromě zklamání v lásce zažila i zdravotní problémy. Ještě před padesátkou onemocněla oční chorobou a přestávala vidět. Ke konci života už svá díla musela diktovat přítelkyni a společnici Anežce Čermákové.

KAM DÁL: Tři ženy Jaroslava Marvana. S jednou žil, další miloval a za třetí jezdil


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru