Komunistický špion ve službách CIA. Z doživotí se vyvlékl díky výměně s dalšími agenty

Být agentem KGB v CIA, i to je možné...
 

Jméno Karel Köcher bylo dlouhá léta překvapivě přehlíženo. Až vydáním knihy Český krtek v CIA otevřelo dramatický osud špiona, který několik let tajně sloužil komunistickému režimu v jádru západního imperialismu. Jak se dostal na významné místo a proč byl nakonec odhalen? 

O tom, že byl Karel Köcher nadprůměrně inteligentní, svědčí jeho vzdělání. Maturitní zkoušku složil na francouzském a anglickém gymnáziu. V roce 1958 absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu a o dva roky později ještě Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Do roku 1965 pak zastával pozici vysokoškolského učitele. 

Spolupráce s režimem

Ve stínu plynulé a respektované kariéry Karel Köcher spojil svoji spolupraci s československou rozvědkou. Nejdříve se v roce 1958 stal členem KSČ a o čtyři roky později je evidována jeho aktivita s československou rozvědkou pod krycím jménem Pedro. Začátek roku 1965 byl v jeho životě zásadní. Se svou ženou ho režim vyslal přes Rakousko do USA, kde se usadil v New Yorku. 

Jeho úkol byl na první pohled nesplnitelný. Měl se infiltrovat do amerických zpravodajských služeb. Poctivě si budoval pověst antikomunisty, a proto se také stal spolupracovníkem Svobodné Evropy a zároveň studoval na Indiana University a Columbia University na filosofickém a ruském institutu. Už v roce 1970 získal se svou půvabnou manželkou Irenou americké občanství. 

Neuvěřitelná cesta byla dokonána v roce 1973, kdy mu byla nabídnuta práce pro CIA na jednom z nejtajnějších oddělení. Nejdříve pracoval jako analytik a překladatel a následně byl povýšen dokonce do kanceláře v New Yorku. Sám překládal zprávy od agentů CIA ze Sovětského svazu a Československa. 

Své zprávy předával přímo sovětské zpravodajské službě KGB. V tom mu pomáhala jeho žena, která plnila roli kurýra. Cestovala totiž jako obchodnice s diamanty a dovážela dokonce peníze od československé tajné služby. 

Dopadení

Karel Köscher se navenek jevil jako velký antikomunista a poté, co ho FBI společně s jeho ženou zatkli, se celé jeho blízké okolí nepřestávalo udivovat, co doopravdy tento nastrčený agent KGB v CIA dělal. Uvězněn byl se svou ženou v roce 1984 a dostal doživotní trest. O dva roky později byl v Berlíně vyměněn za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského 

Sám šéf KGB Vladimir Krjučkov prohlásil, že za agenta schopností Köchera by vyměnili klidně pět takových disidentů významu Ščaranského. Pravděpodobně se český agent stal úplně prvním a pravděpodobně jediným špionem, který se infiltroval do tajných služeb USA. 

Po návratu do Československa dostal teplé místečko v Prognostickém ústavu a kvůli své podobnosti s Václavem Klausem si ho po revoluci dokonce zahraniční novináři s budoucím prezidentem pletli. 

Sám Karel Köcher stále žije v domě za Prahou. Zmíněná kniha novináře Vladimíra Ševely vznikla i díky pravidelnému kontaktu přímo s bývalým agentem. Ten se k celé své neuvěřitelné kariéře vyjadřuje v pozitivním smyslu. Chtěl údajně využít svůj potenciál k tomu, aby mezinárodní konflikt studené války zjemnil a předešel nějaké globální katastrofě. Kromě knihy o osudu tohoto ojedinělého osudu vznikl také dokumentární film s názvem Rino - Příběh špiona. 

KAM DÁL: Zázrakem přežil holocaust a po revoluci vedl český Playboy. Světově proslulý literát Arnošt Lustig neskrýval lásku k ženám

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru