Kráska, která očarovala a šokovala svět. Hedy Lamarr překvapila nahotou, ale také genialitou

Hedy Lamarr nebyla jen krásnou tváří
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Zní to jako nepovedený žert, ale opak je pravdou. Rakouská herečka Hedy Lamarr nebyla pouze ozdobou černobílých filmů, ale také vynálezcem. Během své hollywoodské kariéry významně zasáhla svým vědeckým talentem do vývoje moderních technologií. Jakým vynálezem promluvila do podoby dnešní budoucnosti?

Nebýt krásné tváře, tak by se pravděpodobně naplno věnovala vědě. Pravým jménem Hedwig Maria Kieslerová již v mládí s úspěchem vynalézala a vylepšovala všelijaké předměty. Hereckou dráhu nastartovala v šestnácti letech a její talent, půvab a šarm učinily z mladičké Hedwig krásnou Hedy Lamarr, která vyšplhala až na vrchol filmové slávy. Vynalézavost jí však zůstala...

Stát a tvářit se hloupě

Zásadní film její kariéry má český podpis. Režisér a umělec Gustav Machatý obsadil tehdy ještě Hedy Kieslerovou do poetické romance Extase. Film zvedl ze židle nejednoho konzervativně smýšlejícího jedince a nacisty byl dokonce zcela zakázán na základě židovského původu hlavní představitelky.

Obrovský úspěch byl zároveň prokletím. Žena s talentem pro vědu se stala velmi žádanou a již pod pseudonymem Hedy Lamarr ji v roce 1937 angažovala společnost MGM do Hollywoodu. Svoje herecké zkušenosti později velmi upřímně popsala v dokumentu Bombshell: The Hedy Lamarr Story. Každá dívka může být okouzlující. Jediné, co musí udělat, je stát a tvářit se hloupě.”

Nezávislá žena

Že se nejedná o naivní děvče, které opije sláva Hollywoodu, se mohli producenti jejích filmů přesvědčit velmi brzy. Důležité pro ní bylo přátelství s excentrickým miliardářem Howardem Hughsem. Ten svými zájmy zasahoval do široké škály oborů a jeden z nich byla věda. Díky tomu mohla Hedy Lamarr ukojit svoji zvídavou touhu po vynalézavosti a vzdělání. Kontakty na špičky v oboru jí umožnily rozvíjet myšlenky v praxi. Zásadní byla spolupráce s avantgardním hudebním skladatelem Georgem Antheilem za druhé světové války.

Vynález, co pomohl změnit svět

Hedy Lamarr tedy neokouzlovala jen svět filmu, ale naplno dokázala svého génia vynálezem, který umožnil rádiové navádění spojeneckých torpéd bez toho, aby je vyřadily z provozu nacistické rušičky.

Princip se ve vojenské praxi aplikoval nakonec až během padesátých let, ale technologie přeskakující frekvence stojí za budoucím vznikem GPS, Wi-fi a mobilních telefonů. Veškeré zásluhy Hedy Lamarrové byly uznány až o mnoho let později. Původně zamítnutá žádost o patent a nevědomost o tom, že její nápad využívá armáda, způsobil, že z tohoto miliardového vynálezu neměla ani dolar.

Rehabilitace jejího jména v souvislosti s tímto zásadním objevem začala až v devadesátých letech. Herečka s všestranným talentem tak není pouze ozdobnou tváří, co jen stojí a hloupě se tváří, ale vynálezcem technologie, která nadobro změnila svět, v kterém žijeme.

Když je žena úspěšnější než muž. Továrna Orion vznikla díky tureckému medu ve sklepě bytu na Vinohradech. Více čtěte zde.