Legendární Stella Zázvorková. Tíživá sebevražda mladé dcery a komplikovaný vztah s Milošem Kopeckým

Od roku 1946 byla krátce provdána za herce Miloše Kopeckého, jejich manželství vydrželo asi 1 rok
 

Ikona, legenda a hlavně geniální herečka. Stella Zázvorková má své místo v elitní společnosti naší kultury jisté. Její nesmrtelné role v desítkách filmů a seriálů ji řadí mezi nejvýznamnější herečky, které se v Česku a Československu narodily. Její často komediální poloha však velmi kontrastovala s realitou všedních dnů. Zažívala totiž těžkosti jako jen málokdo. 

 

Nezastavitelná energie. Tak lze charakterizovat jednu z charakterových vlastností, které Stella Zázvorková projevovala v osobním, ale hlavně profesním životě. Její role vždy vybočovaly živostí, elánem a geniálním smyslem pro humor. 

Byť v jednom z období své kariéry hrála často starostlivé matky, můžete si být jisti, že by se nenašla jiná herečka, která by i té nejmenší roličce dodala nádech nezapomenutelnosti. Život na plátně a v televizi je však jen jedna vrstva života této slavné herečky. Významným dílem totiž do jejího života promluvila nenahraditelná ztráta. 

Neúspěšné přijímačky

Snad většina úspěšných českých herců má podobný osud. Neúspěšné příjímací řízení na hereckou konzervatoř. Skoro jako kdyby to mělo být pravidlo bohaté kariéry. Stella Zázvorková měla podobný osud. Místo herectví tak studovala anglickou internátní školu a díky této zkušenosti velmi dobře ovládala hned několik cizích jazyků. 

Touha po herectví však žila dál a v letech 1939 až 1940 chodila do herecké školy E. F. Buriana. Následující rok už se stala plnohodnotnou herečkou a kariéra mohla začít. Byla taky více než úspěšná a jedná se o jednu z nejvýznamnějších českých hereček 20. století. Pod slupkou humoru a úsměvů se však skrývala mnohá dramata, která na první pohled jen málokdo přečetl. 

Těžký vztah s matkou

Stella Zázvorková sama ve svých pamětech vzpomíná a popisuje svůj vztah s matkou. Elegantní a noblesní dáma se na svých dětech mstila nevhodným chováním, protože jim dávala za vinu rozpad manželství. Stelle tak chyběl mateřský dotyk a celé dětství i vyrůstání musela poslouchat, jak nedosahuje takové krásy, jakou oslňuje její matka. 

Místo toho, aby se Stella zařekla a nechala na sobě dříví štípat, rozhodla se podobně negativní soudy vzít jako příležitost a motivaci. Nepotřebovala být krásná, ale stačilo, aby byla slavná. To se také podařilo. 

Další těžký dílek do osudné skládačky života přinesl první a poslední manželský svazek. Vzít si za muže hereckého kolegu MIloše Kopeckého prostě není zrovna jednoduché sousto. Navenek elegantní džentlmen se samozřejmě otáčel za každou sukní, navíc s ním bylo těžké soužití i kvůli bipolární poruše. Jen rok po svatbě se jim narodila jediná dcera Jana, ale o další rok později se vztah dvou bouřliváků rozpadl. 

S Milošem Kopeckým se však podle vzpomínek měla stále ráda a nic nenarušilo jejich normální profesní i osobní vztah. Stella se však po této zkušenosti už do žádného vážného vztahu nehrnula, pouze na filmovém plátně. 

Nejtěžší rána

Stella Zázvorková tak svůj život zcela obětovala herecké profesi a také svojí dceři. Ta zdědila těžké psychické obtíže po tatínkovi a vzhledem k tomu, že trpěla častou matčinou nepřítomností kvůli hraní v divadle či ve filmu, několikrát se snažila upoutat její pozornost demonstrativní sebevraždou. 

Vždy měla vše připravené tak, aby ji maminka stihla zachránit. Jednoho dne se však večer v divadle zapovídala s kolegyní a přišla pozdě. Její dcera Jana zemřela v pouhých patnácti letech a pro Stellu Zázvorkovou přišla nejtěžší chvíle života. 

Obrovskou zkouškou byla také náhlá smrt jejího tatínka, který zemřel jen krátce po sebevraždě její dcery. Stella Zázvorková jako zázrakem nedávala znát své vnitřní utrpení a na jevišti předváděla nadále stoprocentní herecký výkon. O to silnější je její kulturní stopa, protože ani těžkosti života ji nezabrzdily v rozletu a předvádění toho nejlepšího, co jí obrovský herecký talent umožňoval. Vždyť se stačí přesvědčit na vlastní oči. Jaký je váš nejoblíbenější film, ve kterém excelovala Stella Zázvorková? 

KAM DÁL: Hrdina socialistického odboje. Popravený Fučík se vzdal bez jediného výstřelu