Tajemství Neila Armstronga: Kdy jindy je odhalit než v den jeho nedožitých 91. narozenin?

Neil Armstrong se po přistání na Měsíci stal jedním z nejslavnějších lidí vůbec. O slávu ale nestál, celý zbytek života se před ní snažil utéct
 

Dne 20. července 1969 se Neil Armstrong zúčastnil vesmírné mise v Apollu 11 a stal se prvním člověkem na Měsíci. Ačkoliv se tak stal jedním z nejznámějších lidí na světě, existuje spousta věcí, které jste o něm nejspíše ještě neslyšeli.

Nejznámější astronaut v dějinách lidstva by dne 5. srpna oslavil své 91. narozeniny. Připravili jsme  pro vás pár zajímavostí.

Jeho slavný výrok

Jen chvilku poté, co se poprvé prošel po Měsíci, řekl: „Je to jen malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Většina lidí si myslí, že tento výrok, který se cituje dodnes, byl předem připravený, ale není tomu tak. Armstrong s ním přišel jen chvilku před tím, než ho řekl.

Vůně Měsíce

Na Měsíci není žádný kyslík, proto museli mít po celou dobu Neil Armstrong a Buzz Aldrin na hlavě helmy, vůni Měsíce tedy necítili. Když se ale vrátili do lunárního modulu se vzorky měsíčního prachu a měsíčních kamenů, Armstrong jejich vůni popsal. Prý jsou cítit jako směsice střelného prachu a mokrého popela.

Návrat na Zemi

Poté, co se Armstrong a Buzz Aldrin vrátili z vesmíru,nejen že museli projít běžnou hraniční kontrolou (ano, opravdu), ale poté museli dokonce strávit tři týdny v izolovaném pokoji v karanténě. Bylo to kvůli tomu, že se nevědělo, jestli náhodou z vesmíru nepřinesli na Zem nějaký mimozemský virus.

O slávu nestál

Armstrong se stal jednou z největších celebrit na světě téměř přes noc. Přistání na Měsíci sledovalo tehdy zhruba 500 milionů lidí. Neil ale o slávu nestál. Téměř vždy odmítal nabídky na rozhovory (dostával jich kolem 10 měsíčně i celá desetiletí po přistání). Jeho rodné město Ohio mu chtělo uspořádat oslavný průvod, ale on ho odmítl. Dokonce ani nechtěl promlouvat na veřejnosti. Hovořil pouze tehdy, když se k němu připojili jeho astronautští kolegové.

Stal se profesorem

Armstrong se po zbytek svého života snažil vyhýbat veřejnému zájmu. Odmítl nabídky na politickou kariéru a další veřejné funkce a stal se profesorem inženýrství na univerzitě v americkém Cincinnati. Tam poté vyučoval osm let.

Zdroj: Silver Dolphin

KAM DÁL: Zpověď Meghan Markleové: Nesnášela jsem se. Trpěla jsem i kvůli barvě pleti.