Nezapomenutelný Vlastimil Brodský. Sebevraždu předznamenal už jeho poslední film

Vlastimil Brodský odešel z tohoto světa dobrovolně
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Patřil mezi elitu své herecké generace. Vlastimil Brodský ztvárnil obrovský počet filmových, seriálových a divadelních rolí. Přestože nejvíce postav bylo spíše v žánru komedie, několikrát ukázal, že i tragédie je mu blízká. Život ukončil vlastní rukou a dnes se můžeme jenom domnívat, co ho k tomu vedlo. 

Film Babí léto byl asi tou nejkrásnější rozlučkou Vlastimila Brodského. Muž, který se ve svém pokročilém věku nechce smířit se stárnutím, tak všemi prostředky využívá každou chvilku, aby ho proměnil v zábavu.

V tandemu s dlouholetou kolegyní Stellou Zázvorkovou a filmovým kamarádem Stanislavem Zindulkou tak svými hereckými výkony vytvořili opravdu povedenou sondu do duše starých a na smrt odsouzených lidí.

Tragikomický příběh má hned několik prvků, které předznamenávají, co se následně o rok později Vlastimilu Brodskému přihodilo. Scéna, kdy Stanislav Zindulka se smutkem bilancuje nad životem a v ruce drží revolver, je až mrazivá. O rok později totiž na své oblíbené chalupě ve Slunečné na Českolipsku obrátil revolver proti sobě a ve svých 81 letech spáchal sebevraždu.

Ikonické role

Hovořit o Vlastimilu Brodském a nezmínit jeho hereckou kariéru by byl zločin. Pestrá paleta jeho výrazových schopností mu dopomohla obsadit role ve filmech a divadelních inscenací nejrůznějších žánrů.

Narodil se do úřednické rodiny, ale oba rodiče byli nadšení ochotníci. Láska k herectví Brodskému chvíli trvala. Nejdříve se totiž poctivě položil do tance, kdy nejlépe ovládal step. Při gymnáziu si dokonce přivydělával tancem v nočních barech.

Už v roce 1940 až 1941 nastoupil do herecké školy při divadle E. F. Buriana a nakonec zakotvil v Divadle na Vinohradech. Na plátně se zjevil poprvé ve filmu Martina Friče Svět patří nám z roku 1937. Až na konci 40. let se však jeho filmová kariéra rozjela do takových rozměrů, že byl za svůj život obsazen ve více jak 90 filmech.

Nejslavnější role jsou pravděpodobně ve snímcích Jan Hus, Jan Žižka, Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Skřivánci na niti, Světáci, Pan Tau, Noc na Karlštejně, Jakub Lhář a zmiňované Babí léto.

Každý divák si však najde mnoho dalších oblíbených rolí, které za svoji dlouhou a bohatou kariéru ztvárnil. Za svou hereckou práci získal mnohá ocenění i na mezinárodním poli. Dodnes je jediným českým hercem, který kdy získal Stříbrného medvěda z festivalu Berlinale za roli ve filmu Jakub lhář.

Smrt ze smutku?

Dobrovolná smrt na oblíbené chalupě byla pro mnohé šokem. Melancholická povaha Vlastimila Brodského, jeho černý humor, cynismus a cit pro sarkasmus jsou dostatečným vodítkem pro pochopení jeho činu. Ve svých 81 letech se pravděpodobně rozhodl porazit stáří vlastní rukou.

Údajně byl jeden z hlavních impulsů pro osudové rozhodnutí setkání s Miroslavem Horníčkem, který ležen na kapačkách v nemocnici po těžké mrtvici a s cukrovkou. Sám údajně trpěl častými depresemi, které zakrýval humorem. Smutný, melancholický klaun…

Velká osobnost naší kultury tak odešla dobrovolně výstřelem z revolveru. Žádné záhadné úmrtí se nekonalo. Vlasimil Brodský věděl moc dobře, proč a co dělá. Zanechal za s sebou bohatý odkaz, který má stále co říkat i novým divákům.

 


Hobby