Podivínský vynálezce Nikola Tesla: Edison se mu vysmál a s Markem Twainem málem objevili rentgen

Stačilo jen málo a Nikola Tesla by vynalezl i rentgenové záření
 

Fyzik a inženýr Nikola Tesla by 10. července slavil 165. narozeniny. Máme pro vás pár zajímavostí, které jste o něm možná ještě neslyšeli. Byl to zvláštní chlapík, celý život ho pronásledovaly podivné vize a údajně uměl i komunikovat s holuby.

Nikola Tesla byl srbsko-americký vynálezce. Díky svým objevům byl obrovským přínosem pro celý dnešní systém dodávky elektrického proudu. To o něm ale ví každý druhý. My jsme si pro vás připravili pár věcí, které o něm tak známé nejsou.

Šok ze smrti jeho bratra z něj udělal mystika

Nikola Tesla byl v mládí svědkem smrti svého staršího bratra Dana, který zemřel po tragické nehodě při jízdě na koni. V následujících letech kolem sebe Nikola začal vidět vize ohnivých jazyků, které se svíjely všude kolem něj.

Později se své vize naučil ovládat a byl tak schopný žít normálním životem. Ke sklonku života ale jeho vůle zeslábla a vize se mu vrátily. Nebylo mu pomoci, myslel si, že to, co vidí, je skutečné a že umí mluvit se zvířaty. Jako starý muž tak většinu svého času strávil krmením holubů, se kterými údajně mysticky komunikoval.

Živil se vykopáváním příkopů

Po absolvování univerzity pracoval Tesla pro Edisonovu elektrickou společnost v Paříži. V roce 1884 dokonce i odcestoval do Ameriky v naději, že bude pracovat přímo pro samotného Edisona.

Ve Spojených státech opravdu získal místo inženýra v centrále Edisonovy elektrické společnosti, kde byl zanedlouho proslulý svou pracovitostí. Edison jeden den zmínil, že za vylepšený design generátoru stejnosměrného proudu zaplatí 50 000 dolarů. Tesla to slyšel a do noci pracoval na svém vlastním řešení, kterým chtěl šéfa ohromit.

Skutečně nakonec na jedno řešení přišel, ale Edison se mu vysmál. Řekl mu, že si jen dělal legraci a že mu za jeho práci nic nezaplatí. Tesla se natolik rozčílil, že si sebral svých pět švestek, z práce odešel a založil si vlastní elektrickou společnost. Zatím, co hledal sponzory, kteří by jeho výzkum podpořili, si musel najít jinou práci, která ho v mezičase uživí. Kopal příkopy za 2 dolary denně.

To bylo opravdu o chlup

Twain a Tesla se poznali v 90. letech 19. století a stali se dobrými přáteli. Twain totiž sdílel Teslovu fascinaci technologiemi a novými vynálezy. Twain dokonce při návštěvě Teslovy laboratoře pózoval pro jednu z prvních fotografií osvícených žárovkou.

V roce 1895 Tesla a fotograf Ringwood Hewett pozvali Twaina zpět do laboratoře, aby zapózoval pro další fotografii. Ta byla tentokrát osvětlena pomocí elektrického zařízení zvaného Crookesova trubice. Po výsledné kontrole negativu Tesla zjistil, že jsou na něm nějaké podivné skvrny. Myslel si, že jde o chybu a že je fotografie zničena.

O několik týdnů později ale německý vědec Wilhelm Röntigen oznámil, že má nový vynález, nazval ho "rentgenové záření". Dále také prozradil, že toto záření produkuje Crookesovými trubicemi. Tesla si poté spojil dvě a dvě dohromady. Uvědomil si, že skvrny na fotografii byly rentgenovými stíny kovových šroubů fotoaparátu.

Zdroj: History

KAM DÁL: Tom Hanks chodí přes mrtvoly. Kolega dobráckého Forresta Gumpa popisuje, jak mu zničil kariéru.