Provokuje, pomáhá a rozděluje společnost. Kdo je Orbánův největší nepřítel miliardář George Soros?

George Soros konspirační teorie vnímá z nadhledu
 

Nemalujte Sorose na zeď. Americký miliardář s maďarskými kořeny dnes oslavuje 91. narozeniny. Bezesporu mu miliony jeho fanoušků k jubileu naservíruje několik nových konspiračních teorií, kterých je tento úspěšný finanční spekulant a filantrop vděčnou součástí. Kdo je doopravdy George Soros? Jak vydělal své jmění a čemu všemu za svůj život pomohl?

Pravděpodobně neexistuje kontroverznější osobnost politiky, byznysu a mezinárodní společnosti, která by měla tak čertovskou pověst. Asi největším šiřitelem konspiračních teorií o Georgi Sorosovi je současný “vůdce” Maďarska Viktor Orbán. V jeho politické kampani ho nikdy nešetřil a polopravdy s radostí šíří i další podobně ideově ladění populisté po celém světě. Z vlny polopravd, lží a vykonstruovaných teorií ovšem zcela vyprchala podstata. Kdo je vlastně George Soros, když mu sundáme z hlavy čertovské rohy? 

Filosof a spisovatel

George Soros se narodil v rodině budapešťského právníka, ale rok po válce se přestěhovali do Anglie. Udělali dobře, protože komunistický režim by mu jistě neumožnil takové vzdělání a kariéru jako Velká Británie a následně USA. V Londýně nejdříve vystudoval London Schools of Economics a v roce 1956 se stěhoval do USA s tím, že hodlá vydělat dost peněz na Wall Street, aby z něj mohl být spisovatel a filosof. 

Soros však zůstal ve světě byznysu. V roce 1969 založil Soros Fund Management a o čtyři roky jeden z prvních hedge fondů, který je důvodem jeho bohatství. Základním úspěchem společnosti bylo soustředění se na investice v nemovitostech, bankovních akciích, spekulace na jejich růstu a spekulace s poklesem akcií. Dnes je podle časopisu Forbes Soros 162 nejbohatší člověk na světě s jměním kolem osmi miliard dolarů.   

Pomoc disidentům

Soros si svou kontroverzní pověst vysloužil paradoxně charitativní činností. Už během sedmdesátých a osmdesátých let finančně podporoval disidenty v totalitních zemích skrze jeho Open Society Foundation. Jako filantrop je jedním z nejaktivnějších, a proto je často terčem spekulací, že právě kvůli pomoci si získává vliv. 

V Africe od roku 1979 podporuje stipendii studenty černé pleti, aby se dotali na univerzitu v Kapském Městě. V Evropě podporoval finančně i existenci Charty 77, Sorosův fond v Srbsku sponzoroval Občanské centrum v kosovské Prištině za účelem boje za národní nezávislost albánské většiny. 

Své peníze investuje do univerzit také v zemích bývalého Sovětského svazu, včetně Gruzie a Ukrajiny. V USA zase podporuje Transparency international, Human right watch či hnutí Black Lives Matter. Právě lidskoprávní otázky jsou hlavním důvodem rozdělení pohledu na aktivity George Sorose a jeho fondů. 

Maďarský nepřítel

Paradox Sorosova příběhu se jmenuje Viktor Orbán. Autoritářský politik vystudoval v Londýně jen díky stipendiu od fondu George Sorose. Ten se mu odměnil tím, že si z amerického finančníka a rodáka z Maďarska udělal nepřítele číslo jedna. V kampani ho viní za migraci, veškeré protivládní hlasy jsou konspirovány tak, že je na vině právě Soros. Tato rétorika se samozřejmě promítla i v České republice, kde v jednu dobu mohl Soros dokonce za špatné počasí. 

Muž komplikovaný a v mnoha státech velmi aktivní je jistě kontroverzní postavou současného světa. Ve svých 91 letech si lze jen těžko vytvářet falešný dojem toho, že se jedná o démona, který hýbe nitkami ve všech zemích světa. 

Zdroj: Open Society Foundation, irozhlas, aktuálně

KAM DÁL: Sebevražda malíře Slavíčka kvůli mrtvici. Krev mu vytekla do mozku po koupání ve studené vodě

 


Životní styl

Zdraví

V obraze