Bez ohledu na známá jména je nutné v úvodu podotknout, že hlavním viníkem podvratného prostředí za minulého režimu byla Státní bezpečnost. Socialismus, který ve formě propagandy hlásal nebe na zemi, si už od počátku pěstoval nemorální praktiky k tomu, aby získal neomezenou moc ve státě.
Tvrdá padesátá léta byla ve znamení poprav, procesů, mučení, věznění a pracovních táborů pro ty, kteří se režimu zdáli nebezpeční. Postupem času se forma útlaku změnila a po pražském jaru v roce 1968 se nastolil jiný a mnohdy účinný systém, jak svobodné myšlení dostat pod kontrolu. Největší normalizační zbraní se tak stala znovu Státní bezpečnost.
Ta kromě sledování používala hned několik forem k tomu, aby získala potřebné informace, které později využívala k vydírání a tyranii nepohodlných jedinců či skupin umělců a přátel. Kdo byl v minulosti důvěrníkem, spolupracovníkem či dokonce agentem StB a navenek se tvářil jako někdo, kdo s režimem nemá nic společného?
Jaromír Nohavica
Slavný ostravský písničkář byl po odhalení archivu StB registrován pod krycím jménem Mirek do roku 1986. Jaromír Nohavica se ke spolupráci s StB dokonce veřejně přiznal, což je mu nutné připsat ke cti. Podle zachráněné části spisu jsou však veškeré informace, kterými se s StB podělil, banální, ale velmi podrobné.
Nejpeprnější bylo jeho donášení na Karla Kryla, které se odehrálo po společném setkání v srpnu 1989. Kontroverzní minulost populárního zpěváka rozvířil v roce 2007 také Jaroslav Hutka, když vydal píseň Udavač z Těšína. Nohavica byl evidentně ke spolupráci pod tlakem donucen, k čemuž se vyznává v písni “Já si to pamatuju”.
Pravděpodobně mu bylo vyhrožováno, že nebude moci už nikdy vystupovat. Do hledáčku se dostal poté, co se sám kriticky a posměšně vyjadřoval na koncertech o tehdejším režimu. Jak vše doopravdy probíhalo, ví opravdu jenom Jaromír Nohavica.
Jiřina Bohdalová
Populární herečka a televizní bavička, hlas několika dětských postav a moderátorka bezpočtu pořadů. Jiřina Bohdalová ke zdejší kultuře patří skoro stejně důležitě jako ještě nedávno Karel Gott. I Jiřina Bohdalová se však objevila ve zveřejněných spisech spolupracovníků StB. Stalo se tak už na začátku její kariéry v roce 1959. Její otec byl tehdy patnáct let ve vězení za protistátní činnost.
Bohdalová se proti této informaci ohradila, že ji agenti StB kontaktovali pouze jednou v životě s tím, že má donášet na herecké kolegy Jana Wericha a Miroslava Horníčka. Sama se jim údajně popsala jako nespolehlivý spolupracovník, a tak podle jejího vyjádření k žádné spolupráci nedošlo. Svazek opravdu nebyl nikdy podepsán a za pravdu jí dal i soud ve sporu s ministerstvem vnitra. Pod krycím jménem Jaroslava jsou také poznámky o tom, že si Bohdalová dává pozor, aby neřekla něco, čím by mohla být v budoucnu kompromitována. Soud tak potvrdil, že nespolupracovala, ale její jméno na seznamu zůstává.
Jan Kanyza
Agent s krycím jménem Honza. Herec Jan Kanyza byl jako agent StB veden v archivech od roku 1975 až do roku 1984. Jeho případ byl také vlečen po soudech, které mu daly v prvním případě za pravdu. Odstraněn byl jeho spis pouze z internetové databáze, nikoli z archivu ministerstva vnitra. Když soud v roce 2007 rozhodl v jeho prospěch, novinář Mladé fronty Luděk Navara uvedl detail ohledně Kanyzovy údajné spolupráce.
Odehrálo se kolem osmdesáti schůzek s StB po kavárnách a kancelářích, kde měl donášet na své herecké kolegy jako třeba na Vítězslava Jandáka. Kanyza v reakci na náročnou mediální kauzu se rozhodl zcela skončit s hereckou branží a věnoval se tvorbě obrazů.
KAM DÁL: Předčasná a nejasná úmrtí. Třískův skok z Karlova mostu a Hrabalův pád při krmení holubů.