Slavné osobnosti, které údajně spolupracovaly s StB. Porevoluční soudy, přiznání i nekonečné tahanice

Jaromír Nohavica se ke spolupráci s StB přiznal...
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Konec minulého režimu dal příležitost k vyúčtování toho, jak se kdo proti represivní moci postavil. Státní bezpečnost velmi schopně nabourávala společenské struktury a pomocí agentů a spolupracovníků získávala informace o lidech, kteří byli na černé listině. Nejistota, pocit zrady a ztráta důvěry tak po revoluci dostaly svoje jméno. Odhalení svazků StB totiž ukázalo, že ne každý si udržel pod těžkým tlakem morální kredit. Kdo ze známých osobností byl veden jako spolupracovník StB a kdo cítil po právu pocit nespravedlnosti, když se mezi nimi našel? 

Bez ohledu na známá jména je nutné v úvodu podotknout, že hlavním viníkem podvratného prostředí za minulého režimu byla Státní bezpečnost. Socialismus, který ve formě propagandy hlásal nebe na zemi, si už od počátku pěstoval nemorální praktiky k tomu, aby získal neomezenou moc ve státě. 

Tvrdá padesátá léta byla ve znamení poprav, procesů, mučení, věznění a pracovních táborů pro ty, kteří se režimu zdáli nebezpeční. Postupem času se forma útlaku změnila a po pražském jaru v roce 1968 se nastolil jiný a mnohdy účinný systém, jak svobodné myšlení dostat pod kontrolu. Největší normalizační zbraní se tak stala znovu Státní bezpečnost. 

Ta kromě sledování používala hned několik forem k tomu, aby získala potřebné informace, které později využívala k vydírání a tyranii nepohodlných jedinců či skupin umělců a přátel. Kdo byl v minulosti důvěrníkem, spolupracovníkem či dokonce agentem StB a navenek se tvářil jako někdo, kdo s režimem nemá nic společného? 

Jaromír Nohavica

Slavný ostravský písničkář byl po odhalení archivu StB registrován pod krycím jménem Mirek do roku 1986. Jaromír Nohavica se ke spolupráci s StB dokonce veřejně přiznal, což je mu nutné připsat ke cti. Podle zachráněné části spisu jsou však veškeré informace, kterými se s StB podělil, banální, ale velmi podrobné. 

Nejpeprnější bylo jeho donášení na Karla Kryla, které se odehrálo po společném setkání v srpnu 1989. Kontroverzní minulost populárního zpěváka rozvířil v roce 2007 také Jaroslav Hutka, když vydal píseň Udavač z Těšína. Nohavica byl evidentně ke spolupráci pod tlakem donucen, k čemuž se vyznává v písni “Já si to pamatuju”. 

Pravděpodobně mu bylo vyhrožováno, že nebude moci už nikdy vystupovat. Do hledáčku se dostal poté, co se sám kriticky a posměšně vyjadřoval na koncertech o tehdejším režimu. Jak vše doopravdy probíhalo, ví opravdu jenom Jaromír Nohavica. 

Jiřina Bohdalová

Populární herečka a televizní bavička, hlas několika dětských postav a moderátorka bezpočtu pořadů. Jiřina Bohdalová ke zdejší kultuře patří skoro stejně důležitě jako ještě nedávno Karel Gott. I Jiřina Bohdalová se však objevila ve zveřejněných spisech spolupracovníků StB. Stalo se tak už na začátku její kariéry v roce 1959. Její otec byl tehdy patnáct let ve vězení za protistátní činnost.  

Bohdalová se proti této informaci ohradila, že ji agenti StB kontaktovali pouze jednou v životě s tím, že má donášet na herecké kolegy Jana Wericha a Miroslava Horníčka. Sama se jim údajně popsala jako nespolehlivý spolupracovník, a tak podle jejího vyjádření k žádné spolupráci nedošlo. Svazek opravdu nebyl nikdy podepsán a za pravdu jí dal i soud ve sporu s ministerstvem vnitra. Pod krycím jménem Jaroslava jsou také poznámky o tom, že si Bohdalová dává pozor, aby neřekla něco, čím by mohla být v budoucnu kompromitována. Soud tak potvrdil, že nespolupracovala, ale její jméno na seznamu zůstává. 

Jan Kanyza

Agent s krycím jménem Honza. Herec Jan Kanyza byl jako agent StB veden v archivech od roku 1975 až do roku 1984. Jeho případ byl také vlečen po soudech, které mu daly v prvním případě za pravdu. Odstraněn byl jeho spis pouze z internetové databáze, nikoli z archivu ministerstva vnitra. Když soud v roce 2007 rozhodl v jeho prospěch, novinář Mladé fronty Luděk Navara uvedl detail ohledně Kanyzovy údajné spolupráce. 

Odehrálo se kolem osmdesáti schůzek s StB po kavárnách a kancelářích, kde měl donášet na své herecké kolegy jako třeba na Vítězslava Jandáka. Kanyza v reakci na náročnou mediální kauzu se rozhodl zcela skončit s hereckou branží a věnoval se tvorbě obrazů.

KAM DÁL: Předčasná a nejasná úmrtí. Třískův skok z Karlova mostu a Hrabalův pád při krmení holubů.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru