Sebevražda kvůli nemoci, nebo úkladná vražda: Smrt Jana Masaryka zůstává i po čtyřech vyšetřováních záhadou

Smrt Jana Masaryka je stále velkou záhadou
Zobrazit fotogalerii (2)
10.03.2020 - 13:00  

Jan Masaryk zemřel před dvaasedmdesáti lety. Jeho smrt je dodnes velkou záhadou pro mnoho odborníků, nadšenců, ale i různých konspiračních teoretiků. Byla to skutečně sebevražda, nebo důkladně provedená vražda? Jan Masaryk, syn T.G.M., byl ministr zahraničních věcí v letech 1940–1948. Podivná smrt diplomata byla vyšetřována už čtyřikrát. Co se politikovi, který nechtěl ustoupit komunistům, skutečně stalo?

Jan Masaryk se narodil 4. září 1886 na Královských Vinohradech. Jako mladý nebyl Jan vůbec vzorný student. Na základní škole to ještě šlo, ale jakmile přešel na malostranské gymnázium, jeho známky se čím dál tím více horšily. V roce 1906 nepřišel k maturitě a místo toho raději odcestoval do Spojených sátů, kde se nejdříve živil vším možným a po večerech hrál v barech na klavír. 

Život ve Spojených státech se vůbec nevyvíjel tak, jak by si mladý Jan Masaryk představoval. Chvíli pracoval jako poslíček, což byla mizerně placená práce. Zhruba v roce 1913 byla Masarykovi diagnostikována lehká forma schizofrenie. Možná právě proto se rozhodl vrátit se zpátky do Čech. 

Od roku 1915 až do roku 1918 působil jako voják u 34. pěší divize rakousko-uherské armády v Haliči a v Uhrách. Po vzniku Československa v roce 1919 začal pracovat na ministerstvu zahraničí. Už o rok později slavil další úspěch. Od roku 1920 až 1925 setrval ve funkci tajemníka Edvarda Beneše. 

Úspěšný politik s nulovým osobním životem 

Jan Masaryk byl úspěšný diplomat a politik s obdivuhodným šarmem, který dostával do kolen spousty žen po celém světě. Osobní život Jana Masaryka ale nebyl kdoví jak idylický. V roce 1925 se oženil s dcerou podnikatele Frances Craneovou, která měla z předchozího vztahu tři děti. Jan Masaryk s Frances nikdy nepočal potomka a jejich vztah se v roce 1931 rozpadl. Po prvním nevydařeném vztahu se stýkal s americkou spisovatelkou Marcií Davenportovou. Skutečné štěstí v lásce však nikdy nenašel. 

Od roku 1925 do roku 1938 byl Jan Masaryk vyslancem v Londýně a ministrem zahraničí v londýnské exilové vládě. Následně v letech 1944 až 1945 působil jako ministr národní obrany a ministr financí. 

Jan Masaryk po celou dobu věřil, že s komunisty lze vyjedávat a v únoru 1948 odmítl odstoupit s ostatními demokratickými ministry. O pár dní později, 10. března 1948, je Jan Masaryk nalezen mrtev pod oknem koupelny svého bytu v Černínském paláci. Jeho smrt je dodnes předmětem diskuzí. Ani po dvaasedmdesáti letech není nikdo prozatím schopen říct, zda za smrtí Jana Masaryka stojí nešťastná událost, sebevražda nebo vražda. 

Sebevražda?

Někteří lidé si myslí, že smrt Jana Masaryka mohla být sebevražda. Většina nadšenců včetně různých odborníků se domnívá, že Masaryk rozhodně neodešel dobrovolně. Oficiální zpráva zněla jasně. Jedná se o sebevraždu, Jan Masaryk nezvládl bohémský život plný alkoholu, drog, utápěl se v depresích, a proto se rozhodl dobrovolně odejít z tohoto světa. 

Okolnosti jeho posledního dne však vůbec nenapovídají tomu, že by měl politik spáchat sebevraždu. Setkal se s prezidentem Edvardem Benešem a podle dochovaných ifnormací byl ve velmi dobré náladě. Navíc na něj v zahraničí čekala jeho milovaná přítelkyně Marcia Davenport, se kterou plánoval svatbu. Podle některých neměl Jan Masaryk jediný důvod spáchat sebevraždu. 

Vražda? 

Pro mnohé pravděpodobnější variantou je, že byl Jan Masaryk zavražděn. Byt Jana Masaryka byl po jeho smrti nalezen v hrozném stavu. Všude byl nepořádek a vypadalo to, jako by politik před smrtí s někým zápasil nebo se k němu v noci vloupali nezvaní hosté, kteří něco urputně hledali. 

Smrt Jana Masaryka byla vyšetřována již čtyřikrát a naposledy v letech 2001 a 2003, kdy odborníci došli k závěru, že byl zavražděn. To některým ale nestačí a dožadují se nového otevření případu. Smrt Jana Masaryka zůstává dodnes jednou z největších nevyřešených kriminalistických záhad. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru