Symbol českého kutilství. Přemek Podlaha inspiroval národ, ale sám moc nekutil

Přemek Podlaha zemřel ve věku 76 let
27.04.2020 - 11:00  

Ani zdravotní potíže mu nezabránily vystupovat v televizi v oblíbeném pořadu do poslední chvíle. Přemek Podlaha byl desítky let spojen s televizní obrazovkou, kde kromě jiného uváděl hlavně pořady pro kutily. Zásoboval republiku receptářem nápadů, ale sám spíše jen koukal pod ruce těm šikovnějším. Jak se zrodila legenda o národním kutilovi?

Ať už na jeho osobu koukáme s nadhledem nebo s respektem, nikdo nemůže zpochybnit, že Přemek Podlaha byl fenomén. Symbol českého kutilství ukázal národu, jak lze pečovat o rostliny, zasadit strom, postavit ptačí budku, ale třeba také vytvořit výtah na převoz věcí do kopce. Výčet vynálezů, rad a triků by vydal na knihy, ale kdo byl a kde se vlastně vzal kutil Přemek Podlaha?

Univerzální moderátor

Přemek Podlah měl za s sebou poctivé vzdělání v oboru. V roce 1962 totiž absolvoval novinařinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Záhy se uchytil v Československé televizi, kde započal kariéru moderátora v pořadu Zemědělský magazín. Vzhledem k tomu, že byl schopný a oblíbený, vzal si na starost i pořad ze zcela odlišného oboru, kterým bylo populárních Deset stupňů ke zlaté.

Láska ke kutilství však byla vztahem na celý život. Nejbližší na Přemka Podlahu vzpomínají jako na zvídavého muže, který se rozhodně nestyděl zeptat. Když se tak v jeho domě objevil řemeslník, údajně si nenechal ujít žádný detail jeho práce.

Ze zpravodaje pro Zemědělský magazín se tak postupně rýsoval nápad na slavný receptář. Mezitím si však prošel úspěšnou kariérou moderátora vědomostních pořadů jako zmíněných Deset stupňů ke zlaté, Osmička nebo Kostky jsou vrženy.

Zrod legendy

S rokem 1987 přišla nesmrtelná legenda s názvem Receptář. Tehdy se populární pořad objevil na československých obrazovkách poprvé. Dlouholetý sen Přemka Podlahy se stal realitou.

Celý pořad byl koncipován jako výpomoc divákům, kteří chtějí poradit s nějakým problémem, ale také se bude věnovat specifickým koníčkům, radám, triků, tipům co se zahradou a s domem. Zlaté české ručičky dostaly svůj vlastní pořad a Přemek podlaha se stal jeho neodmyslitelným symbolem.

V kreativitě neznal meze. Vymýšlel soutěže třeba o nejkrásnější Jablko roku, vydával populární časopis a vždy se pokoušel přizpůsobit době, ve které pořad vytvářel až do roku 2014! Receptář vystřídal hned několik podob, speciálních formátů, ale také televizních kanálů. Stal se také terčem satirického pořadu Tele tele, kde byl přijmenován na Přemka Prkenou Podlahu. 

Byl sám kutilem?

Byť byl Přemek Podlaha ztělesněný receptář, sám si na odborné práce najímal pracovníky, kterým, jak již bylo zmíněno, koukal pod ruce. Do odvážných úprav se podle svoji rodiny nikdy nehrnul, jak například potvrdila jeho dcera v rozhovoru pro idnes z roku 2019.

Na svojí chalupě však naplnil pověst a ostatně jako většina Čechů si tam kutil sám. Zde měl prostor pro praktické využívání rad, které celý život předával skrze svoje legendární pořady. Nenápaadně, ale o to zásadněji tak Přemek Podlaha ovlivnil zdejší kulturu a to nejenom televizní obrazovky. 

V roce 2014 zemřel po dlouhé těžké nemoci. Den před Štědrým dnem odešla moderátorská legenda, která ve svém žánru neměla a dodnes nemá konkurenci. Jak totiž jeho vlastní dcera popsala, on byl duší pořadu nikoli hercem. 

KAM DÁL: Nejenom Češi jsou kutilové. Nadšenci vymýšlejí svoje plicní ventilátory po celém světě.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru