Úmrtí plné nejasností. Smrt Petra Nováka přišla hlavně kvůli šílenému životnímu stylu

Petr Novák postupně pracoval na tom, že jeho tělo nemohlo vydržet takový životní styl
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Jeho hlas byl jedinečný a nenahraditelný stejně jako jeho bigbeatová kariéra. Autor hitů, jakými stále jsou Klaunova zpověď, Náhrobní kámen či Já budu chodit po špičkách, zemřel předčasně, ale vlastně to nikoho blízkého nepřekvapilo. Co stálo za jeho tragickou smrtí?

Teskný vysoký hlas na konci písně Klaunova zpověď jasně oznamuje: „Tak běžte všichni pryč, já chci umřít sám.” A stalo se. Petr Novák ve svých 51 letech odešel, aniž by po sobě zanechal potomky.

Se ženou Evou Jakoubkovou se rozvedl po třech letech, ale občas spolu sdíleli domácnost, ale hlavně stůl v baru U radnice. Petr Novák se totiž svým extrémním životním stylem postaral o to, že jeho tělo už nemohlo fungovat dál. Umřel však v poklidném spánku, jak některé zprávy uvádějí, či naopak otravou alkoholem?

Bigbeatová hvězda

Petr Novák přispěl hlavně na počátku své kariéry v šedesátých letech do československé hudební scény několika obrovskými hity. Jeho romantický vysoko položený hlas dojímal, sváděl a uváděl mladé do láskyplné nálady. Stejně tak uměl rozehrát na notu smutku.

Kdo by neznal skladby jako Já budu chodit po špičkách, Povídej, Náhrobní kámen či Klaunovu zpověď. Petr Novák všechny své největší hity vytvořil s textařem Ivo Plickou. Za jeho kariéru mu však texty napsal i Zdeněk Rytíř, Petr Janda či Jiří Suchý.

Velikost osobnosti Petra Nováka v tehdejším Československu dokazuje fakt, že když vyzval diváky na hudební soutěži Bratislavská lyra k minutě ticha ve jménu památky Jana Palacha, režim ho nechal být. Postupně ho však utišil natolik, že se hudbou skoro nemohl uživit. Lidé se ho báli někam pozvat. Nebyl zrovna oblíbencem režimu.

Pozdější pokusy o politické texty a kritické odkazy v hudbě tak byly tvrdě cenzurovány. Některé skladby jako třeba Den štěstí, kde byl v závěru použit zvuk kulometů a výbuchy granátu, byly staženy z prodejních pultů.

Kariéra Petra Nováka uvadala a skladby vznikaly bez dvorního textaře Iva Plicky. Ten utekl za svojí ženou do Mnichova. Po pádu komunistického režimu se však dali znovu dohromady, kdy se dohodli při setkání ve Švýcarsku na další spolupráci. Vyšly tak skladby, které neprošly cenzurou. Kromě velké popularity byl však Petr Novák vyhlášený také svým špatným zdravotním stavem.

Nechuť k jídlu

Každý, kdo si vybaví obrázek Petra Nováka, vidí vysokého a extrémně štíhlého a křehkého muže. Ostatně jeho hlas byl přesně takový - vysoký a křehký. Fyzická schránka však v této podobě nebyla náhodou. Petr Novák celý život trpěl nechutí k jídlu. Někteří odborníci zpětně tvrdí, že šlo o mentální anorexii. Kolegové z kapely často vypráví, jak si k večeři vystačil s dvěma sardinkami. U oběda se třeba jednou zkusil pustit do guláše se dvěma knedlíky, ale jedl ho údajně dvě a půl hodiny. Za stejnou chvíli však vypil čtrnáct piv.

To je ta druhá zásadní část příběhu Petra Nováka, která ho v podstatě stála život. Nechutenství k jídlu totiž vyrovnával radikálním přísunem alkoholu. Dvě vodky k snídani, pivo a  k tomu šedesát cigaret denně. Tělo se stávalo čím dál tím křehčí a koncem 80. let přežil pád ze schodů se zlomeným kyčelním kloubem. Ještě předtím v sedmdesátých letech přežil vážnou autonehodu, při které málem přišel o nohu.

Smrt

A tak se vlastně postupně Petr Novák zabíjel celý život. Jeho manželka mu však byla častým společníkem v alkoholických pitkách. Někteří mu dokonce vyčítají, že ji vzal s sebou. Byť Petra Nováka přežila o osm let, zemřela také hlavně v důsledku přehnaného pití alkoholu. Organismus ani v jednom případě nevydržel.

S Petrem Novákem si totiž vzala i jeho deprese a smutek z toho, že se zprotivil režimu, který se snažil jeho hlas co nejvíce utišit. Sám Petr Novák zemřel 19. srpna 1997 ve spánku. Všeobecně se publikuje, že zemřel v klidu ve spánku na srdeční kolaps a celkové vyčerpání organismu.

Existuje však také verze, která hovoří o tom, že mohlo jít o otravu neznámou látkou. Petr Novák totiž údajně konzumoval velké množství různých prášků, které v kombinaci s alkoholem mohly znamenat drtivou ránu.

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru