Život Fridy Kahlo byl plný bolesti: Geniální malířce amputovali nohu, zemřela v depresích

Frida Kahlo je považována za velkou umělkyni
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Frida Kahlo se narodila v roce 1907 a je považována za geniální malířku 20. století. Během života se jí příliš uznání nedostalo. Její životní soud byl plný překážek a bolesti. V soukromém životě se půvabné Fridě nedařilo a nikdy nedokázala přivést na svět vytoužené děti. Na sklonku života mexické malířce museli doktoři amputovat nohu a zemřela osamocena pohlcená depresemi. 

Frida Kahlo měla multikulturní kořeny

Frida Kahlo neměla špatné dětství. Narodila se do poměrně slušné a malebné čtvrti, která v současné době patří pod Mexico City. Frida měla tři sestry a pyšnila se multikulturními kořeny. Její otec Guillermo Kahlo byl potomek maďarských židů a v Mexiku se uchytil jako malíř. Jeho první žena bohužel zemřela a otec budoucí velké malířky si vzal Mexičanku s indiánskými a španělskými kořeny. 

Od dětství trpěla 

Frida Kahlo se od dětství potýkala s vážnými zdravotními problémy. Narodila se s rozštěpem páteře a následně onemocněla obrnou. V patnácti letech byla v léčebném programu, který jí měl pomoci. Víc než rok byla upoutána na lůžko a přesto, že poctivě rehabilitovala a dodržovala všechny pokyny lékařů, doživotně kulhala na jednu nohu. Osud k Fridě byl ale ještě více nemilosrdný.

Když jednoho dne se svým kamarádem  Alejandrem dobíhali autobus, tak netušili, že by bylo mnohem lepší, kdyby ho nestihli. Autobus se totiž srazil s tramvají a náraz Fridu vymrštil z autobusu ven, strhl jí šaty a nebohá dívka ležela nahá uprostřed silniční komunikace.

Lékaři zraněné Fridě zpočátku nevěnovali žádnou pozornost, protože byli přesvědčeni o tom, že to nemohla přežít. Alejandro Fridu dopravil do nemocnice a zachránil jí tím život. Frida ale strávila další dlouhý čas upoutaná na lůžko a kvůli nehodě prodělala za svůj život více než třicet operací. 

Divoké manželství, touha po dětech a smutný konec

Mladá a nemocná Frida se musela během pobytu v nemocnici nějak zabavit, a tak začala vleže malovat hlavně autoportréty s tím, že maluje to, co nejvíce zná. Tedy samu sebe. Když se dostala z nejhoršího, seznámila se s Diegem Riverou, zámožným umělcem, kterému se obrazy Fridy náramně líbily.

Zanedlouho se do sebe zamilují a v roce 1929 se Frida Kahlo provdá za Diega Riveru. Jejich vztah je zpočátku plný vášně, oba jsou závislí na sexu a spojují je jejich ideje ohledně komunismu. Postupem času si jsou oba nevěrní. Frida maluje jako o život, do toho jí prochází postelí muži i ženy. Její zdravotní stav se ale nelepší.

Mexická umělkyně zoufale prahne po dětech. Třikrát potratila a nikdy se jí nepodařilo dítě donosit. Vážná nehoda v mládí zapříčiní, že se jí v pozdějším věku dostane do nohy zánět a lékaři musí Fridě končetinu amputovat. To malířka velmi těžce nese, stává se závislá na morfiu, které bere jako lék proti bolestem, a propadá depresím. Frida Kahlo umírá 13. července 1954 a někteří jsou přesvědčeni, že tak možná učinila dobrovolně...

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru