Zeman může vyhrát díky jedinému hlasu. V jaké situaci se stane prezidentem Babiš?

Bude prezidentskové křeslo nakonec Babišovo?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Je sice krajně nepravděpodobné, že by jeden z dua prezidentských kandidátů svůj boj o hrad vzdal. Nicméně možné je všechno. Steně tak se může stát, že jeden z kandidátů zemře v průběhu vykonávání své funkce. Co by následovalo v takových případech?

Podobnou otázku si samozřejmě čas od času pokládá každý z nás, který volbou prezidenta žije, hledá si informace a přemýšlí nad tím, koho zvolit. Pokud ale některý z kandidátů odstoupí před druhým kolem, rozhodně to neznamená, že ten, který zbyde, je automaticky bez boje zvolen hlavou státu.

Druhé kolo by se totiž konalo mezi postupujícím kandidátem, který neodstoupil, a kandidátem, který skončil v 1. kole na třetím místě. V případě České republiky roku 2018 by se tak do hry dostal Pavel Fischer. Pokud by odmítl, pak by se šlo sestupně k dalším místům - tudíž k Horáčkovi, Hilšerovi a dále až ke Kulhánkovi.

Pokud by došlo na kuriózní variantu, kdy by všichni poražení z 1. kola odmítli výzvu k zúčastnění kola druhého, pak by v něm bojoval skutečně jen jeden kandidát. Tomu by pak ve druhém kole stačil i jediný hlas. V zásadě by tedy stačilo, kdyby si onen kandidát hodil hlas sám sobě a bylo by hotovo.

Smrt přináší nové volby

Ač to ani jednomu ze současných kandidátů nepřejme, tak se samozřejmě musí kalkulovat i s tím, že nově zvolený prezident může před složením slibu zemřít a nebo ho složí v jiné podobě, než předepisuje ústava. V tomto případě by došlo k tomu, že by se musely celé volby kompletně od 1. kola opakovat.

Místo na Pražském hradě se uvolní i v případě, že by byl prezident odsouzen za velezradu či hrubé porušení Ústavy nebo jiné části ústavního pořádku. K novým prezidentským volbám dojde v případě, že prezident nedokončí své funkční období nejpozději do 10 dnů a postará se o to předseda Senátu.

Přesto, že se to v historii České republiky zatím nestalo, tak vyloučené není ani to, že prezident zemře během výkonu svého mandátu. Například v USA existuje úřad viceprezidenta, na kterého následně přecházejí prezidentské pravomoci, pokud hlava není schopna svoji funkci řádně vykonávat

Právní úprava v ČR smrt prezidenta přímou zmínkou neřeší. Hlava státu nemá ani žádného náměstka nebo viceprezidenta, a to i přes to, že se do něj současný Jiří Ovčáček tak trochu stylizuje.

Ústava ČR ale pamatuje obecně na předčasný konec prezidenta v úřadu v článku 66: Ten říká, že: "Uvolní-li se úřad prezidenta republiky a nový prezident republiky ještě není zvolen nebo nesložil slib, rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí předsedovi vlády."

Pravomoci prezidenta jsou však rozděleny mezi více činitelů. Tudíž v tomto případě by to znamenalo prezidentské křeslo pro Andreje Babiše. Tudíž by asi bylo lepší, kdyby následující prezident svůj mandát přežil ve zdraví.

Předseda vlády v případě uvolnění prezidentského úřadu disponuje pouze kontrasignovanými pravomocemi, vyhlašování voleb do Senátu naopak spadá na předsedu Poslanecké sněmovny. Pravomoc vyhlašovat volby do Sněmovny se přesouvá na předsedu Senátu.


Životní styl

Zdraví