Starostové posílají Babišovi klíče od úřadů. Blíží se konec komunální politiky v Česku?

Kvůli tomu, že i neuvolnění starostové a radní budou muset zveřejnit majetkové poměry, jsou obavy o nezájem lidí kandidovat v komunálních volbách
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Starostové a hejtmani se chtějí sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO), aby podpořil zmírnění zákona o střetu zájmů ve vztahu k představitelům malých obcí. Čeho se obávají? Především toho, že zvláště v malých obcích se nepodaří sestavit kandidátky pro podzimní komunální volby. Kdo by měl zájem, aby veřejnost znala majetkové poměry starosty, jeho dluhy či úvěry? Pokud se nedá dohromady kandidátka v obci, povede ji pověřený správce na náklady ze státního rozpočtu. O problému jsme psali zde.

Samosprávy zastupuje Sdružení místních samospráv (SMS), jehož předseda, europoslanec Stanislav Polčák (STAN), řekl, že sdružení vítá požadavek na transparentnost a právo na informace. "Žádáme ale, aby se tyto principy uplatňovaly rozumně a aby při tom byly respektovány také oprávněné zájmy samotných komunálních zastupitelů a třetích stran. V tomto má současná podoba zákona celou řadu problematických a dle našeho názoru i vyloženě protiústavních ustanovení," vysvětluje předseda SMS, který oznámil, že se hodlá sejít kvůli tomu s premiérem. Ministerstvo spravedlnosti také změny odmítá.

Majetkové poměry veřejně na internetu

Sdružení místních samospráv dlouhodobě kritizuje především to, že zákon ukládá povinnost zveřejňovat veškerý majetek všem komunálním politikům včetně těch neuvolněných. Nelíbí se ani skutečnost, že přehled majetku komunálních politiků je veřejně dostupný na internetu a přístup do něj je anonymní, tedy že do něj může nahlížet kdokoliv, aniž uvede jakékoliv údaje o sobě či důvod svého zájmu.

Tyto problémy částečně řeší dvě novely, které míří do 1. čtení. Poslanci KDU-ČSL vyjímají z povinnosti podávat prohlášení podle zákona o střetu zájmů místostarosty, radní a další veřejné funkcionáře. Poslanecká novela STAN by umožnila prohlížení podaných oznámení o majetku jen vůči individuální žádosti toho, kdo hodlá do daného oznámení nahlížet. „Přestože ani tyto novely neřeší všechny problematické aspekty zákona o střetu zájmů, mohou významně přispět ke zmírnění jeho dopadů na komunální sféru a mají naši plnou podporu,“ říká Stanislav Polčák.

V ČR je v současné době 6 258 samospráv, z toho 89 procent představují obce s méně než 2 000 obyvateli. Fungování těchto malých územně samosprávných celků je z velké části postaveno na neuvolněných funkcionářích. V mnoha případech se jedná o lidi, kteří mají v osobním životě náročné zaměstnání, přesto jsou ochotni vykonávat činnost jako neuvolnění funkcionáři na úkor svého volného času a rodiny, a to za minimální odměnu, která jistě není důvodem pro výkon této funkce.

Polovina oslovených odmítá kandidovat

SMS ČR provedla loni na podzim vlastní průzkum mezi více než 500 respondenty, v němž zjišťovala dopady zákona na ochotu lidí angažovat se v komunální politice. „Polovina respondentů zvažuje, že již nebude kandidovat, a zákon o střetu zájmů uvádí jako hlavní důvod či jeden z důvodů,“ říká Věra Kovářová, členka předsednictva SMS ČR a jedna z předkladatelek novely poslaneckého klubu STAN. K tomu dodala, že sdružení již od podzimu registruje, že komunální zastupitelé a radní kvůli zákonu rezignují na své pozice.

"V obci Knínice na Vysočině rezignoval v září starosta i místostarosta, nikdo z dalších zastupitelů není ochoten tyto funkce vykonávat a obec již od podzimu marně naléhá na krajský úřad a ministerstvo vnitra a spravedlnosti, aby situaci řešily. Předpokládám, že toto nebude ojedinělý případ," uvedla konkrétní případ Kovářová.

Starostové zasílají symbolické klíče

Sdružení vyzvalo komunální politiky, aby v následujících dnech zaslali předsedovi vlády symbolické klíče od svých úřadů jako projev nesouhlasu se stávajícím zněním zákona o střetu zájmů. "Zasíláním klíče chceme vyjádřit obavu, že za současné situace již brzy nebude mít obce kdo spravovat," doplnil Polčák. Někteří starostové už klíče doručili.

Za šikanu považuje zákon v této podobě kladenský primátor Milan Volf. "Neměl jsem problém podat majetkové přiznání, jak určoval dosud zákon. Nemám a nikdy jsem neměl co skrývat. Nové znění zákona ale nemá nic společného s transparentností, ale překračuje hranici osobní svobody. A to nejen politika, ale i jeho rodiny," řekl už před pár dny našemu portálu primátor.

Pokud zákon nedozná změny, veřejnost se dozví vše nejen o veřejných funkcionářích, ale i o starostech a místostarostech. Všichni musí přiznat jiné příjmy, majetek, stavy na účtech, ale i dluhy. K těmto údajům má přístup veřejnost. Zmírnění zákona, které navrhuje KDU-ČSL, by zbavilo starosty, místostarosty a radní, kteří funkce nevykonávají na plný úvazek, povinost zveřejňovat v centrálním registru informace o svém veškerém majetku. Poslanci STAN navrhli, aby informace o majetku nebyly veřejné bez omezení. Zájemci by se do registru dostali jen na základě individuální žádosti.

Zmírnění požaduje i Svaz obcí a měst

Zmírnění zákona je přijatelné a podporuje jej Svaz měst a obcí a Asociace krajů ČR. Podle předsedy Ssdružení místní samosprávy Stanislava Polčáka podporuje zmírnění i ministerstvo vnitra. Stále proti je ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Pelikán totiž ve sněmovně v polovině ledna poslanecké úpravy odmítl. Případné změny v zákoně by prý podle Polčáka ministr navrhl až po vyhodnocení dopadů současných pravidel.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru