Pískot, škrcení, mlácení do stolů a vylomené lavice. Kam se hrabe Babiš s Kalouskem!

Poslanecká sněmovna zažívala kruté chvilky
Zobrazit fotogalerii (3)
 

“Zloději zlodějská!” vyřvával Andrej Babiš v poslanecké sněmovně na Miroslava Kalouska. Ani on svým obvyklým způsobem svého protivníka nešetřil dobře mířenými peprnými slovy. Divadlo, které v mediálním prostoru žilo několik dnů, je jen slabým čajíček oproti tomu, co se dělo v poslanecké sněmovně v minulosti. 

 

Přecitlivělé prohlášení Miroslava Kalouska o tom, že uvažuje podat žalobu na Andreje Babiše, protože ho označil za zloděje, je v kontextu historie poslaneckých způsobu obzvlášť komické. To samozřejmě neznamená, že by kultivovaný projev na půdu nejvyšší politické moci nepatřil. Jen je dobré si připomenout, jak moc jsou obě aktuální postavy naší vrcholné politické reprezentace k smíchu. 

Gentlemanství jde stranou

Volby v roce 1925 v poslanecké sněmovně způsobily velké politické nepokoje. Napětí v poslanecké sněmovně by se dalo krájet a každou schůzi se čekalo jen na malou jiskřičku, která by zažehla plamen vášně. Agrese a napumpovaná žíla na čele se stala koloritem těchto dní. Doba, na kterou se vzpomíná jako na kolébku gentlemanství, dokáže na základě informací z historických pramenů velmi překvapit. Ctihodní pánové a dámy byli schopní předvést velké divadlo.

Stará špinavá čarodějnice

Premiér Švehla se právě chystal poslancům sdělit prohlášení své vlády, ale nebylo snadné se přes rozzuřené kolegy dostat ke slovu. Němečtí nacionalisté začali zpívat Deutchland, Deutchland uber alles, aby tento popěvek doprovázel jeden z nich hlasitým zvukem píšťalky. Hádky se přelévaly ze strany na stranu a jedna poslankyně si musela vyslechnout, že je stará špinavá čarodějnice. V bouřlivé atmosféře, kdy mlácení do lavic bylo zcela normálním jevem, to byla ještě velmi slabá nadávka. 

Škody na majetku

Největší třenice v té době probíhaly v táborech německých stran, které byly záměrně provokovány českými nacionalisty. Probírání jazykového zákona vyostřilo situaci natolik, že vzduchem nelétaly jenom nadávky.

Největší nepokoje však způsobilo projednávání zákona, který navrhoval zvýšení cla. Jeden z politiků se nechal slyšet, že to vypadalo jako když se utrhne dobytek ve stájích. Komunista Jan Harus plival na předsednický stůl, bušil do lavice a hodil po předsedovi spisy. Fráňa Zemínová také bušila do lavice (v jednom případě dokonce vytrhla opěradlo z lavice), Josef Knejzlík začal hlasitě zpívat protestní písně, jiný komunista do lavic rovnou kopal a následně utrhl desku, u které seděli ministři vlády, aby s ní následně začal zuřivě mlátit. Zuřivý komunista Krebich se Zemínovou dokonce během jedné schůze škrtili poslance Noska.

Nespoutané řádění poslanecké sněmovny způsobilo škody za více než půl milionu korun. Hádka Kalousek-Babiš se v tomto kontextu zdá jako konflikt dvou chlapečků na dětském hřišti...

Zločin na zelené louce. Na jednom z nejkrásnějších míst Prahy se chystá velká zástavba. Více čtěte zde.

Hobby