Miroslav Kalousek: Zdanění církevních restitucí je loupež podruhé

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen v roce 2013 za vlády Petra Nečase. Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Dnes však vláda přichází s tím, aby se "náhrady" zdanily. Podle TOP 09 loupež za bílého dne.

30.10.2018 - 17:30   |  
Nejen Andrej Babiš se rád fotí se svými příznivci
Zobrazit fotogalerii (3)

Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci, a během této doby má dojít k úplně odluce církve od státu. Současná vládní koalice však navrhuje, aby došlo ke zdanění těchto peněžitých náhrad. Pro TOP 09 je taková zákonná úprava naprosto nepřípustná.

Z hlediska práva absurdní

"Pokud se dnes hovoří o zdanění náhrad, tak je to absurdní z hlediska práva i z hlediska daňové legislativy. Když vám někdo něco ukradne, což komunisté kdysi ukradli církvím, a už je vyplacená náhrada, tak je to náhrada za ukradený majetek. To není příjem. Tudíž to nemůže být ani daněno," myslí si Kalousek.

Zároveň dodává, že pokud by něco takového bylo schváleno a prosazeno, tak by to byla jenom další krádež a další křivda. "Koneckonců pro komunisty je typická," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Placená celá nemocenská

Zrušení karenční doby navrhuje hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Chtějí, aby se zaměstnancům opět proplácely i první tři dny nemocenské. TOP 09 zrušení karenční doby odmítá.

"V povinných pojistných systémech je to ten poslední reformní krok, který vládní koalice ještě nezrušila. V minulém volebním období jsme schválili zvýšení dlouhodobého nemocenského. Stát by měl občanovi pomoci v případě vážného onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou pracovní neschopnost. Banální nemoc, jako je nachlazení, by měl občan brát jako svoji spoluúčast, aby měl stát dostatek prostředků pro lidi s vážnější diagnózou. A do této situace se může dostat úplně každý," dodal Kalousek.

Klíčová slova:

Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.

Ludmila Čechová (neověřeno)

církev byla a bude!Nezahynula ani v nejtěžších dobách komunismu a nazahyne ani nyní!

KARLA NUHLICKOVA (neověřeno)

KAZDY KDO RESTITOVAL SVUJ MAJETEK SI HO MUSEL ZA JISTE PENIZE ODKOUPIT CIRKEV JE NEVYDELECNA ORGANIZACE VYDRELA SVE MAJETKY Z LIDI V PODOBE DESATKU .JESTE BY ME ZAJIMALO JESTLI ZAPLATI UDRZBU CHRAMU A KOSTELU.

,,Káčko" (neověřeno)

Církev = vraždy, mučení, znásilňování - obětí více než komunsiti, nacosti, demokrati,... dohromady a to vše kvůli majetku!!! A ještě chtějí nějaký vracet?? Krvavý majetek?

seki88 (neověřeno)

Poslat všechny černoprdelníky na hranici jako to bývalo zvykem u nich....Nenažraní zloději,nic víc a nic míň

MXC (neověřeno)

To je zajímavé, tak komunisti ukradli majetek církvi, podle církve je to špatně. Ptám se tedy, to že církev ukradla majetky v čarodějnických procesech apod. to je také špatně ??? Nebo to církvím nevadí ?

Zdeněk Juříček

Mirku,vetšina národa to nevidí ani jako loupež poprvé.To co jste schválili v noci a s trestaným poslancem je grázlovina a křivárna vůči českému národu a věř ,nikdy ti to dějiny neodpustí.

Opolzer Z. (neověřeno)

Církve hájí, mimo jiné, i lidská práva. Ničit je je proto činem, který škodí lidské společnosti, její morálce. To je můj názor. Opolzer, Praha

Ing Opolzer Z (neověřeno)

Pravda je nezničitelná, náboženství pomáhá lidem žít po tisíce let.

Mircek (neověřeno)

Kradlousek se boji ze by musel církvi vratit to vsimne v milionech. Ted dela vse aby nemusel nic vracet, tak rve ze je to kradez podruhe.