Věra Kovářová: Mynář má nespočet hříchů, Hrad potřebuje důvěryhodného kancléře

Zdá se, že Kovářová i podobně smýšlející poslanci zatím tahají za kratší konec
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Starostové a nezávislí považují dosavadní úpravu vztahující se ke kancléři prezidenta republiky za nedostatečnou. Z toho důvodu již před rokem navrhovali změnu, která by zavedla nutnost bezpečnostní prověrky pro hradního kancléře. Ta však byla zamítnuta hlasy ANO, KSČM, ČSSD a SPD. Co tedy dál?

Novelu poslankyně Věra Kovářová (STAN) předkládá znovu, avšak s drobnými úpravami, které reagují na výhrady ústavněprávního výboru vůči předešlému návrhu.

"Absence prověrky kancléře vylučuje z jednání vlády, Bezpečnostní rady státu nebo zasedání Evropské unie či Severoatlantické aliance. On však zároveň kontroluje práci podřízených, kteří pracují s informacemi, které on nesmí znát, což je naprosto absurdní. Je nejbližší spolupracovník prezidenta republiky a dnes jsme svědky, že se účastní jednání s nejvyššími světovými státníky, zatímco velvyslanec čeká za dveřmi. Takový člověk by měl disponovat bezpečnostní prověrkou," řekla předkladatelka návrhu Věra Kovářová.

Je to zásadní věc

Předešlý návrh zaváděl stupeň přísně tajné, což byl pro některé argument pro zamítnutí novely. Proto nyní Starostové a nezávislí navrhují nižší stupeň a delší dobu, po kterou je možnost prověrku získat.

"Po diskuzi na ústavněprávním výboru jsme nakonec došli k úpravě, která zavádí snížení stupně bezpečnostní prověrky z přísně tajné na tajné. My se domníváme, že je především zásadní, aby kancléř prezidenta vůbec bezpečnostní prověrkou disponoval. Pokud toho docílíme snížením požadavků v rámci úpravy, tak je to dobře. Není totiž na co čekat," uvedla poslankyně hnutí STAN.

Potřebujeme důvěryhodnou osobu

Požadavek na bezpečnostní prověrku kancléře získal neprávem označení Lex Mynář, ale tato úprava má za cíl v první řadě předcházet komplikacím do budoucna.

"Není to reakcí na činy a kroky současného kancléře prezidenta. Ten má svých hříchů nespočet a většinu by ani držení bezpečnostní prověrky nevyřešilo. Nicméně takový člověk by ji pravděpodobně ani nezískal a já mám pocit, že úřad prezidenta republiky si do budoucna zaslouží v pozici kancléře osobu, která bude působit důvěryhodně a jednat primárně v nejlepším zájmu naší země," dodala Věra Kovářová.