Černochová: U Soudního dvora EU prohrál zdravý rozum, je to důsledek neschopnosti vlády

U Soudního dvora Evropské unie prohrál zdravý rozum, ale i svoboda jako taková, reagovala na zamítnutí české žaloby proti směrnici omezující držení zbraní předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS). Prohra je podle ní důsledkem neschopnosti vlády vyjednat pro Česko na evropské půdě výjimky.

03.12.2019 - 12:15  
„Tato prohra je důsledkem impotence vlády vyjednat pro Českou republiku na půdě a orgánech EU výjimky.“

Normu zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Země EU i europarlament ji schválily předloni hlasy většiny členských zemí i poslanců. Česko, které bylo od začátku proti přijetí směrnice, mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní.

Námitky jsou neopodstatněné

Soud dnes konstatoval, že české námitky jsou neopodstatněné. Unijní orgány podle soudu nepřekročily přijetím směrnice své pravomoci, ani nezasáhly do práv vlastníků či držitelů zbraní.

"Stále jsem přesvědčena, že znění směrnice porušuje zásadu proporcionality i subsidiarity a významně a bezdůvodně zasahuje do vlastnických práv. Tato prohra je důsledkem impotence vlády vyjednat pro Českou republiku na půdě a orgánech EU výjimky. Vláda svou nečinností vlastně alibisticky přehodila problém na zákonodárce," napsala Černochová.

Je to vina vlády

"Nadále trváme na tom, že směrnici je třeba v těch ustanoveních, která by se významně negativně dotkla českých legálních střelců, odmítnout. Ochrana našeho právního rámce a systému legální držby zbraní, který je na velmi vysoké úrovni a zajišťuje rovnováhu mezi právy a povinnostmi, je zapotřebí i nadále hájit," dodala. Vyzvala vládu k iniciování celoevropských jednání, která povedou k revizi směrnice.

"Je to škoda, protože český stát chtěl pro svoje občany uhájit liberálnější přístup k držení a přechovávání zbraní. Bohužel Soudní dvůr EU naši argumentaci podporovanou Maďarskem a Polskem nepřijal a žalobu zamítl, což musíme v této fázi plně respektovat," uvedl Babiš. Stejně jako ministr vnitra Jan Hamáček připomněl, že vnitro připravilo nový návrh zbraňové legislativy, který maximálně omezuje dopady směrnice. Ve Sněmovně podle nich byla dosažena dohoda na jejím projednání tak, aby ČR nebyla vystavena sankcím.

O brokovnici nepřijdete

V okamžiku, kdy Česko vyčerpalo všechny možnosti změny směrnice, bude TOP 09 postupovat podle šéfa sněmovního klubu Miroslava Kalouska v souladu s pravidly. "Budeme hlasovat pro implementaci," uvedl. Doplnil, že se nikdo nemusí bát, že by přišel o svoji brokovnici. Podle předsedy poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška bylo jasné, že žaloba má nulovou šanci na úspěch. Česko směrnici bude zavádět, podle Bartoška je důležité, aby to bylo co nejšetrnějším způsobem. 

"Je škoda, že vláda navzdory rozpočtu na právní služby, které čerpá, nedokázala předložit Evropskému soudnímu dvoru lepší argumenty. Myslím, že je třeba pracovat na novele zbraňové směrnice, která by evropské právo více přiblížila českým zákonům v době před jejím zavedením," měl jasno europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).