Karel Schwarzenberg: Jsou lidé, kteří svobodě nepřejí

Karel Schwarzenberg byl kancléřem Václava Havla
 

Jako na osobnost, která dokázala vydržet za normalizace v tichém odboji a každodenní prací bránit demokracii, vzpomínal ve středu na Václavském náměstí na Václava Havla doyen pravicové opozice a někdejší Havlův kancléř Karel Schwarzenberg.

Zhruba dvěma stovkám účastníků vzpomínky na disidenta a politika, který zemřel před osmi lety, řekl, že je třeba bránit svobodu a právní stát a dosáhnout změny, jak toho Havel dosáhl před 30 lety v době sametové revoluce.

"Za svobodu a právní stát musíme vždy bojovat, náš boj úspěšně dotáhnout tak jako on svého času. Samozřejmě jsou vždy lidi, kteří svobodě nepřejí, kteří nazírají na stát jako na politickou divizi svého podniku, proti tomu se musíme postavit," odkázal na trestně stíhaného premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Vedle velkých demonstrací, kterých se v posledních měsících účastní desetitisíce Babišových kritiků, je podle Schwarzenberga demokracii třeba bránit drobnou každodenní prací.

Nejen o politice

Na akci, kde zněly také oblíbené Havlovy písně, na Václavském náměstí vzpomínali i další pamětníci. Nemluvilo se ale pouze o politice. Například herečka Tereza Voříšková zmínila i civilní tvář ikony sametové revoluce. Popsala, jak na filmaře zapůsobilo, když si Havel do ateliérů přišel nechat ostříhat ofinu.

Havel zemřel 18. prosince 2011 na své chalupě na Hrádečku u Trutnova. Letos by se dožil 83 let. Dramatik a někdejší disident patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru