Mynář je zločinec a mělo by s ním být tak nakládáno, tvrdí Kalousek. Unesl prezidenta, doplňuje starosta Prahy 6

Kam až dokáží Vratislav Mynář a jeho blízcí zajít?
 

Aktivace článku 66 Ústavy ČR kvůli zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana vidí vedení Senátu jako jediné východisko ze současné situace. Senátorské kluby se usnesly, že by nemělo jít o sesazení hlavy státu, ale "jen" dočasné přenesení jeho pravomocí na premiéra a předsedu Sněmovny.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil obdržel odpověď z ÚVN na svůj dotaz ohledně zdravotního stavu Miloše Zemana. Šéf horní komory to na tiskové konferenci potvrdil s tím, že mu ho adresoval přímo prezidentův ošetřující lékař Miroslav Zavoral

Co stojí v dopise?

Podle Vystrčila je prognóza zcela jasná, a proto ani není třeba konkrétní diagnózy. „Musíme se bavit o tom, kdy a jak aktivujeme článek 66 ústavy,“ potvrdil bývalý hejtman Kraje Vysočina. Podle Vystrčila zpráva ÚVN obsahuje tři hlavní sdělení.

  • Miloš Zeman za současné situace není schopen ze zdravotních důvodů vykonávat jakékoliv pracovní povinnosti
  • Pacientova dlouhodobá prognóza je hodnocena jako krajně nejistá a Zemanův návrat do funkce málo pravděpodobný
  • O stavu prezidenta Miloše Zemana byl vedoucí jeho kanceláře Vratislav Mynář informován již 13. října (minulou středu)
Článek 66 ústavy se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci, kdy se uvolní funkce prezidenta a nová hlava státu ještě není zvolena nebo nesložila slib. Aktivaci článku, k jehož platnosti stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců a senátorů, může prezident napadnout u Ústavního soudu. Část pravomocí hlavy státu přebírají premiér a předseda Poslanecké sněmovny.

Nechtěl se vzdát do poslední chvíle

Tisková konference Miloše Vystrčila se odehrála jen chvíli poté, co vystoupil hradní kancléř Vratislav Mynář. Vystrčila obvinil ze snahy se zviditelnit a z pokrytectví. Přitom, jak je uvedeno výše, dobře věděl o zdravotním stavu hlavy státu.

 

 

„Nikdy se už nedozvíme, jak dlouho nikým nevolený Vratislav Mynář fakticky vykonával pravomoce prezidenta za nemocného Miloše Zemana. V každém případě se jich nechtěl vzdát do poslední chvíle, tajil informace od ÚVN a útočil na Senát. Ten pán je zločinec a mělo by s ním být tak nakládáno,“ napsal si na Twitter bývalý poslanec Miroslav Kalousek.

„Já to říkal, že Mynář patří za mříže. Ten chlap unesl prezidenta!“ napsal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

 

„Vzhledem k tomu, že Vratislav Mynář sám sebe de facto nominoval na pozici vykonavatele pravomocí prezidenta, je namístě aktivace čl. 66 Ústavy. Nebo se ještě dozvíme, co vše bylo podepsáno a kdo byl jmenován,“ doplnil poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek.

 

 

KAM DÁL: Byl jsem klient Bohemia Energy. Co mám dělat a kdo mi řekne, kolik teď za energie zaplatím?