Byl Stanislav Gross otráven? Smrt nejmladšího českého premiéra vyvolává i po letech řadu otázek

Stanislav Gross v roce 2013 se svou ženou Šárkou a dcerou Natálkou, která je dnes úspěšnou herečkou a zpěvačkou
 

Šest let od smrti bývalého nejmladšího premiéra Stanislava Grosse visí ve vzduchu stále mnoho nezodpovězených otázek. Nejčastěji se jako důvod smrti uváděla amyotrofická laterální skleróza (ALS), která měla v jeho případě bleskový průběh. V minulosti se však spekulovalo i o možné otravě radiaktivními prvky. Na čem byla tato podezření postavena? 

Stanislav Gross se ve svých 34 letech stal nejmladším premiérem České republiky a dodnes ho v tomto ohledu nikdo nepřekonal. Jeho dobrácká image dostala ránu v souvislosti s nejasnostmi ohledně vlastního majetku. Podezření kolem milionové sumy za byt se mu nepodařilo věrohodně vysvětlit, a tak šla jeho politická kariéra ke dnu. 

Grossův pád

V roce 2004 Stanislav Gross nahradil po neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu Vladimíra Špidlu. Moc dlouho se v premiérském křesle neohřál. Už v roce 2005 na veřejnosti praskla třaskavá kauza nejasného financování jeho bytu na pražském Barrandově. Podezření neuměl vysvětlit, a tak se stáhl z politiky a věnoval se advokacii. 

O Grossovi dlouho nebylo slyšet, ale o několik let později se vrátil na titulky novin kvůli vážné nemoci, která se poprvé začala projevovat v roce 2013. Diagnóza byla krutá a vyhlídky nebyly pozitivní. Oficiálně se mluvilo o amyotrofické laterální skleróze (ALS). 

Od té doby se na veřejnosti objevoval zcela jiný Stanislav Gross, ať už po fyzické, či psychické stránce. Upnul se k duchovnímu životu a lidem se skrze rozhovory omlouval, že zklamal jejich důvěru. Je tomu šest let, kdy 16. dubna 2015 zemřel, a to v pouhých 45 letech. Některá média však začala spekulovat o tom, jestli nebyl Stanislav Gross otráven. 

Konspirační teorie? 

Nemoc ALS je krutá a postupuje rychle. V těle odumírají všechny svaly a pacient umírá většinou udušením. Průměrná doba dožití od prvních příznaků není delší než pět let. Vzácnou výjimkou byl nejslavnější pacient této choroby, geniální fyzik Stephen Hawking.  

Sám Gross se podle serveru Neovlivní.cz s diagnózou nikdy nesmířil, protože mu lékaři nebyli schopni odpovědět otázku, co u něj ALS spustilo. „Příčiny vzniku tohoto onemocnění totiž dosud nejsou jasné. Jako jednu z možných variant přitom některé vědecké studie uvádějí otravu těžkými kovy,” píší v článku o smrti Stanislava Grosse Jiří Kubík a Sabina Slonková. 

Zjištění investigativních novinářů otevírá závažnou otázku ohledně možné otravy, která doposud nebyla vyvrácena. „Pan Gross se touto možností vážně zabýval. Poslal proto vzorky vlasů do Německa, v České republice se tyto analýzy neprovádějí. Výsledky jej zaskočily. Prokázaly se u něj zvýšené hodnoty u arzenu, methylrtuti a kadmia, tedy těžkých kovů,“ popsal pro server Neovlivní.cz jeden z Grossových lékařů, který se rozhodl zůstat v anonymitě.

O tom, že se Gross vážně zabýval možností otravy, pro média v minulosti potvrdil i jeho někdejší asistent a poslanec Richard Dolejš. 

Bez důkazů

V případě možné otravy však dodnes chybí důkazy. Grossovi ošetřující lékaři tuto možnost striktně vylučují i kvůli malému množství těžkých kovů, které bylo v jeho vlasech nalezeno. Stanislav Gross si v posledních letech hlídal soukromí a nechtěl na veřejnosti o své nemoci hovořit. Pro společnost tak byla jeho blesková smrt překvapením. 

K celému případu údajné otravy se v minulosti oficiálně vyjádřila i policejní mluvčí Andrea Zoulová: „Důkladným prošetřením všech souvislostí a vyhodnocením dostupných materiálů nebylo zjištěno, že by se v dané věci jednalo o podezření ze spáchání trestného činu, přestupku, ani jiného správního deliktu.“ 

Spekulace ohledně smrti Stanislava Grosse jsou tak stále na úrovni konspirační teorie, ale podle dostupných informací se jí zabýval sám bývalý premiér České republiky. Po významném porevolučním politikovi zůstala vdova Šárka a dvě dcery Denisa a Natálie. Druhá jmenovaná je v současnosti úspěšná herečka a zpěvačka, kterou můžete vídat na televizních obrazovkách v seriálu Slunečná. 

KAM DÁL: Hamáčkova cesta do Moskvy připomíná tragický příběh Dubčeka. Prosit Rusko o pomoc se Čechům nevyplácí