Právě se stalo

Putin obvinil USA z militarizace kosmu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Spojené státy rychle rozvíjejí své ozbrojené síly pro možné operace ve vesmíru a že Washington vidí kosmos jako možné bojiště. Rusko je podle Putina proti militarizaci kosmu, ale americké kroky znamenají, že Moskva musí rozvíjet vlastní kosmické síly.

Kabaň bude šéfdesignérem Volkswagenu

Slovák Jozef Kabaň se vrací do německého koncernu Volkswagen. Podle listu Automobilwoche od ledna vystřídá ve funkci šéfdesignéra značky VW Klause Bischoffa, který se stane šéfdesignérem celého koncernu. Kabaň v minulosti působil jako šéfdesignér značky Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen.

USA zabavily zásilku zbraní

Americká válečná loď zabavila zásilku obsahující části raket, které údajně pocházely z Íránu a směřovaly k šíitským povstalcům v Jemenu. Podobné sofistikované komponenty směřující do válečné oblasti byly zachyceny vůbec poprvé. Malou loď, která zásilku převážela, zadržela plavidla amerického námořnictva a americké pobřežní hlídky minulou středu na severu Arabského moře.

Benzin mírně zlevnil

Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí průměrně 32,44 koruny, o čtyři haléře méně než před týdnem. Nafta zdražila o dva haléře na 32,03 koruny za litr, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

MO chce umožnit zbrojní vývozy

Ministerstvo obrany chce vytvořit mechanismus, který by umožnil českým zbrojním firmám ucházet se o zahraniční zakázky na základě mezivládních dohod. Na konferenci Akvizice v obranném průmyslu to řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), podle kterého by to otevřelo českému obrannému průmyslu nové příležitosti. Příprava mechanismu podle ministra potrvá přinejmenším do roku 2021.

Dlouhodobý pobyt v Antarktidě škodí

Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání odborného časopisu The New England Journal of Medicine to tvrdí němečtí vědci. Podobné důsledky by podle nich mohly mít i vesmírné mise.

Pokles ruského trhu s auty zrychlil

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se v listopadu meziročně snížil o 6,4 procenta na 156.848 vozů. Jeho pokles tak zrychlil z říjnových 5,2 procenta. Česká automobilka Škoda Auto však v listopadu prodej na ruském trhu zvýšila, a to 11 procent na 9050 vozů.

Soutěž mladých vědců v Praze

S projektem na vytvoření chemického nástroje, který by usnadnil zkoumání molekulárních principů života vyhrála vědkyně Yujia Qingová mezinárodní soutěž Dream Chemistry Award. Cenu za nejlepší projekt mladých vědců - chemiků převzala v Praze. Vítězka dostane 10.000 eur (255.250 Kč), uvedl mluvčí Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (AV) Dušan Brinzanik.

Praha by potřebovala tři nové kolektory

V hlavním městě se s výhledem do roku 2030 dá vážně mluvit o výstavbě tří kolektorů. Na jednání magistrátního výboru pro infrastrukturu to řekl předseda představenstva městské společnosti Kolektory Praha Petr Švec. Propojit by se mělo centrum města přes Hlávkův most s druhým břehem Vltavy. Kolektorová síť chybí v horní části Václavského náměstí, nový kolektor je navrhován také v ulici Jana Želivského na Žižkově. Kolektory jsou podzemní chodby sloužící k uložení inženýrských sítí. Výstavba jednoho metru stojí nyní zhruba milion korun.

Počet prodaných aut v Německu stoupl

Prodej nových aut v Německu v listopadu opět vzrostl, meziročně o deset procent na 299.200 vozů. Za uplynulých 11 měsíců se ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšil o čtyři procenta na 3,3 milionu. Oznámil to Svaz německého autoprůmyslu, podle nějž je za růstem zejména slabší srovnávací základna z loňska.

Stránky