Právě se stalo

Novým ředitelem Mercedesu Bremm

Novým generálním ředitelem společnosti Mercedes-Benz Cars Česká republika bude od července Wolfgang Karl Bremm, který v současnosti vede ve Stuttgartu produktový management automobilové divize Mercedesu. Nynější šéf českého zastoupení Marc Boderke odejde v rámci koncernové rotace na Bremmovo místo.

Kolín s přebytkem 103 milionů

Kolín loni hospodařil s přebytkem 103 milionů korun. Ušetřené prostředky budou využity v rozpočtu pro letošní rok. Do oprav a dalších investic loni město vložilo zhruba 342 milionů.

Safe Diesel rozšířil žalobu

Společnost Safe Diesel, která zastupuje české spotřebitele poškozené kauzou Dieselgate, rozšířila žalobu o dalších 685 vlastníků dotčených vozidel z koncernu Volkswagen. Celkem tak ve sporu zastupuje už 4005 klientů a pro každého z nich nárokuje odškodné 220.000 Kč.

Řešila se hlavně hluková zátěž

Obyvatelé příbramské části Zdaboř se obávají hluku a zhoršení kvality bydlení po výstavbě plánovaného jihovýchodního obchvatu města. Na veřejném projednání v bývalé budově Rudných dolů v Příbrami kritizovali výškové umístění stavby, někteří mluvili o frašce či mrhání penězi. Lidé z Březových Hor se naopak nové silnice zastali, na jednání však byli ve výrazné menšině. Hlavní projektant připustil, že se životní podmínky lidí ve Zdaboři zhorší. Obyvatelům jiných částí však podle něj nová silnice významně pomůže.

Rakušan už není starostou Kolína

Poslanec a předseda hnutí STAN Vít Rakušan na dnešním zasedání městských zastupitelů rezignoval na funkci starosty Kolína. Novým starostou zastupitelé zvolili dosavadního místostarostu Michaela Kašpara (STAN), byl jediným kandidátem. Vít Rakušan svůj konec ve funkci starosty avizoval již v polovině dubna. Důvodem je jeho zvolení do čela hnutí STAN.

Za vozy Titus dáme 6 miliard

Ministerstvo obrany podepsalo v pátek smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných vozidel Titus za víc než šest miliard se společností Eldis Pardubice s.r.o. Vozy by měla armáda dostat v letech 2022 a 2023, kabinet schválil zakázku předloni v červenci.

Praha zřídí další komisi

Vedení Prahy zřídí komisi rady pro založení muzea nesvobody v hlavním městě. Její předsedkyní by se měla stát pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Kromě ní v komisi zasedne například historik a spisovatel Jiří Padevět nebo Mikuláš Kroupa. Komise má vytvořit plán zřízení muzea. Vládnoucí koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) o umístění muzea diskutuje od loňských voleb.

Daří se chorobám kmene révy vinné

Klimatická změna a s ní související charakter počasí ohrožuje české a moravské vinice novými chorobami, které vinařům působí ročně škody až nad 100 milionů korun. Jde především o houbovou chorobu ESCA, která zasahuje kmen révy vinné. Na trhu chybí přípravek, kterým by se rostlina mohla ošetřit, proto vinařům nezbývá než rostlinu ořezat, v některých případech vyklučit celé keře.

Nové kritické vydání Máje

Akademie věd připravila nové kritické vydání nejznámější básně české moderní poezie, Máje Karla Hynka Máchy. Odborníci při práci na knize a předcházejícím výzkumu mohli po mnoha desetiletích prozkoumat a reprodukovat rukopis Máje, který je trvale v soukromém majetku. Publikace vedle samotného textu básně přináší doprovodný komentář a novou digitální vědeckou edici na DVD.

Nové vozy pro přepravu koní

Policisté ve Zlínském kraji mají ode dneška k dispozici dva nové speciální automobily sloužící k přepravě služebních koní. Náklady na jejich pořízení činily bezmála čtyři miliony korun, zhruba 1,5 milionu korun činila dotace od zlínského hejtmanství.

Stránky