Právě se stalo

Opice v Indii ukradly vzorky krve

Tlupa opic v Indii napadla zdravotníka a ukradla mu krevní vzorky osob, které byly pozitivně testovány na koronavirus. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters.

Ve vinici našli zachovanou mozaiku

Italští archeologové nakrátko odkryli ve vinici nedaleko Verony zachovanou mozaikovou podlahu antické vily, která byla objevena už před téměř sto lety.

U ISS zakotvila loď Crew Dragon

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi, která z floridského mysu Canaveral odstartovala v sobotu, je dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley.

Hasičská stanice v Sendražicích se opraví

Kolín letos opraví hasičskou stanici dobrovolných hasičů v příměstské části Sendražice. Firma, která vyhrála výběrové řízení, stanici opraví za 2,7 milionu korun, původní odhady hovořily až o 3,5 milionech. Hotovo by mělo být do listopadu.

Stánek u Šlechtovy restaurace

U rekonstruované Šlechtovy restaurace v pražské Stromovce by se v polovině června měl otevřít stánek s občerstvením a toaletami. Památkově chráněná budova se opravuje od roku 2017, celá zahradní restaurace se podle radní otevře patrně až příští rok na jaře. O památku se bude starat městská firma Obecní dům, která nedávno vysoutěžila provozovatele restaurace.

Zájem o půjčení auta stoupl

Zvýšený zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku se projevil i na poptávce po zápůjčkách soukromých automobilů. Ta vzrostla před začátkem letní sezony meziročně o 37 procent. Počet dlouhodobých zápůjček se přitom zvýšil o 23 procent a průměrná doba půjčení stoupla z loňských 3,6 dne na čtyři dny. Vyplývá to z údajů společnosti HoppyGo, která je největším poskytovatelem sdílení soukromých vozů.

Tisíce lidí ve Francii protestovaly

Několik tisíc lidí dnes před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti plánovanému propouštění. Automobilka v pátek představila plány na restrukturalizaci továren a zrušení 15.000 pracovních míst, z toho 4600 ve Francii.

Armáda dostane nové přilby

Přilby od firmy Argun pro českou armádu splnily vojskové zkoušky. Armáda to oznámila na twitteru. Pro vojáky jich pořídí 31.000. Na splnění vojskových zkoušek dnes upozornil server Euro.cz, podle kterého by dodávky měly začít na přelomu léta a podzimu a skončit do konce roku.

Negativní testy na covid-19

Testy na covid-19 byly u všech 2002 polských pendlerů ze závodu Škody Auto v Kvasinách negativní. Od noční směny z neděle na pondělí tak mohou polští pracovníci postupně nastoupit do práce. Hromadné odběry vzorků od pendlerů začaly 19. května a skončily ve čtvrtek.

Předsednictvo RVVI připravilo rozpočet

Předsednictvo vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) připravilo návrh rozpočtu na vědu pro příští rok ve výši zhruba 38,2 miliardy korun, podle původního plánu měl být 37,5 miliardy. Někteří členové rady navrhují ještě vyšší částku, jasněji by o konečné podobě mělo být v průběhu června.

Stránky