Jejich syn zemřel po operaci srdce. S tragédií se vypořádali tím, že plní jeho poslední přání

Zak se snažil žít život naplno, i když měl celou řadu omezení
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Bylo mu čtrnáct let, když musel kvůli vrozené srdeční vadě podstoupit náročnou operaci. Zak Scott po ní několik týdnů bojoval o život, nakonec ale bohužel zemřel. Jeho rodina založila nadaci s jeho jménem a pomáhá nemocným dětem. Podle nich šlo o jediný způsob, jak se s obrovskou ztrátou vyrovnat. Chtělo to velkou kuráž a patří jim za to velký dík.

Už deset let existuje Nadace Zaka Scotta "Statečné srdce". Za tu dobu rodina pomohla více než dvěma tisícům nemocných dětí. Zak se narodil v roce 1996 s defektem komorového septa. Tato nemoc je také známá jako "díra v srdci". 

Jde o vrozenou srdeční vadu komorové či síňové přepážky, kdy je vytvořena komunikace mezi pravou a levou částí srdce a dochází k mísení odkysličené krve z pravého srdce a okysličené krve z levého srdce. Takto smíšená krev je dále rozváděna po těle.

Operace téměř každý rok jeho života

Malý Zak musel téměř každý rok svého života podstoupit náročnou operaci. Vše vyvrcholilo velmi náročným zákrokem v glasgowské nemocnici Yorkhill 9. března 2011. Pokud by se vše povedlo, Zak by se mohl žít víceméně plnohodnotný život bez nutnosti dalších operací.

Bohužel plány lékařů vzaly brzy zasvé, chlapec bojoval o život několik týdnů, ale nakonec 30. března 2011 zemřel. Jeho rodiče Roslyn a Ian založili "Zak Scott Braveheart Foundation", která věnuje dárek každému dítěti, které musí na podobný zákrok. Navíc se povedlo koupit karavan, ve kterém rodina nemocného dítěte může pobývat poblíž nemocnice.

This is gorgeous Braveheart Abbie wearing her new Elsa princess costumes she received from Zak’s Foundation That wee face says it all #smiles #hope #strength

Zveřejnil(a) The Zak Scott Braveheart Foundation dne Pátek 26. února 2021

 

„Nadace jim pomohla celou tragédii zvládnout. Jejich druhý syn Brandon se sice stal celým jejich světem, ale nadace znamená, že mají stále i Zaka,“ popsala pro Record v rámci desátého výročí od jeho smrti chlapcova babička Sally MacIntyreová.

Podle šestašedesátileté dámy si Zak přál, aby měl po operaci u sebe jednu konkrétní věc. Když mu ji rodiče přinesli a on se probudil, řekl, že by totéž chtěl udělat pro všechny děti. „Po jeho smrti si Roslyn a Ian uvědomili, že musí plnit jeho přání. Tak to dělají a dětem pomáhají tak, jak dokáží a jak si Zak přál.“

KAM DÁL: Miroslava Němcová: Veřejně prohlašuji, že Miloš Zeman je zrádcem naší země.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru