Na Bidena sílí tlak kvůli dodání raket ATACMS Kyjevu. Střely mohou přinést úspěch operace na Krymu

Raketa ATACMS by Ukrajině pomohla rozhýbat její protiofenzivu
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   komentář

Střely s dlouhým doletem ATACMS (Army Tactical Missile System) mají dolet 300 km a více.  A na amerického prezidenta Joea Bidena sílí tlak z části republikánského tábora, který podporuje dodávky vojenského materiálu napadené zemi. Balistické rakety ATACMS mohou dále rozhýbat ukrajinskou protiofenzivu.

Raketami ATACMS by Ukrajinci – díky doletu 300 a více kilometrů – mohli efektivně ničit vzdálené muniční, logistické a velitelské cíle, ale v podstatě i zasáhnout jakékoliv místo na Krymu. Tuto kapacitu zatím obránci postrádají a po spojencích vyžadují její vyplnění. K dispozici mají – mimo jiné – střely s plochou dráhou letu Storm Shadow od Britů se slušným dosahem přes 250 km. 

ATACMS je ve službě od roku 1991 a ve výzbroji ji má například Turecko, Řecko, Polsko či Jižní Korea. Její vývoj spadá již do začátku 80. let. Střela existuje zatím v pěti variantách. V budoucnu se počítá s tím, že ji nahradí projekt Precision Strike Missile (PrSM), který vyvíjí společnost Lockheed Martin. Raketa má mít úctyhodný dosah až 499 km.

Na Bidena sílí tlak

Skupina amerických republikánských senátorů v čele s Tomem Cottonem, kteří jsou si vědomi toho, že střely s doletem 300 km a více zatím Ukrajinci nemají, adresovali Bidenovi dopis, v němž urgentně naléhají na to, aby USA dodaly tyto účinné zbraňové prostředky Ukrajině. Podle nich by to neohrozilo vlastní vojenské kapacity, protože Spojené státy mají těchto raket v zásobě dostatek. Senátoři míní, že právě dodáním ATACMS systémů se může podpořit ukrajinská protiofenziva

Na Bidena ostatně sílí v tomto ohledu tlak, aby Kyjevu rakety ATACMS dodal. Bidenova administrativa se obává, že by je mohla Ukrajina použít k útokům přímo na ruské území, čímž by konflikt, jenž už trvá přes rok a půl, ještě více eskaloval a podnítil Rusko k podniknutí nepředvídatelných kroků s neblahými důsledky nejen pro Ukrajinu.

Nicméně válka eskaluje objektivně tak jako tak, a stejně hovořili na jejím začátku mnozí jiní západní státníci. Totiž, že nemohou poskytnout v dané chvíli Ukrajině moderní zbraňové prostředky jako například tanky (Německo), aby zanedlouho tak, jak válka eskalovala, změnili svůj názor a nejen tanky bojující zemi dodali. Můžeme se pochopitelně bavit o tom, jestli dané množství bylo adekvátní, na druhé straně však vždy může být hůře a Ukrajinci si většinou moderní vojenskou techniku pochvalují.  

Dodání raket ATACMS je i v americkém zájmu

Je přirozeně nejen v americkém zájmu, aby rakety ATACMS Ukrajině dodali v rámci jejich protiofenzivních operací. Čím účinnější a modernější zbraňové prostředky bude Ukrajina mít k dispozici, tím je větší šance na to, aby cíle protiofenzivy uspěly. Tedy vyhnat ruské okupanty ze všech zabraných ukrajinských území a docílit jejich porážky. Rakety ATACMS k tomu mohou významněji přispět a není vyloučeno, že už v dalším větším americkém „balíčku“ vojenské pomoci právě tyto zbraňové prostředky mohou být zahrnuty.

Zdroj: Defense News

KAM DÁL: Zbrojní dohoda mezi Severní Koreou a Ruskem vhání Kreml do větší závislosti na nepředvídatelném Kimovi.