Putinův důvěrník: Kdo je miliardář Usmanov? Nikdo ho nemá rád, pro vůdce je ale klíčovou postavou

Usmanov má v Londýně nemovitost Highgate za 48 milionů liber. Budova, která je na seznamu památek II. stupně, se nachází na 11 akrech lesa, má osm apartmánů s ložnicemi a leží v jedné z nejbohatších londýnských čtvrtí
Zobrazit fotogalerii (4)
  |   zajímavost

Válka západu s Ruskem se vede primárně přes tvrdé sankce, které mají nejcitelněji dopadnout na ty nejbohatší z nich. Jedním z příkladů je i miliardářský oligarcha Ališer Usmanov. Podnikatel s pohnutou historií má zakázaný vstup na území Evropské unie. Zabavili mu jachtu i drahé nemovitosti v Londýně. Fotbalový Everton s ním vypověděl smlouvu o sponzorství. Muž blízký prezidentovi Vladimiru Putinovi si také odseděl několik let v sovětském vězení.

Rok 2022 si Ališer Usmanov za rámeček určitě nedá. Muž, jehož majetek před invazí na Ukrajinu podle časopisu Forbes dosahoval 12,6 miliard amerických dolarů, už pár měsíců počítá ztráty. Nutno ovšem dodat, že i když jsou bolavé a citelné, na Západě z něj určitě neučiní chudého důchodce. Jedním z důvodů jsou i švýcarské banky.

Rozkrádání sovětského majetku

Ališer Usmanov je prototyp klasického postsovětského podnikatele, jenž vyrostl na nových příležitostech, které budoval. Stejně tak budoval i vztahy s důležitými politickými postavami Ruské federace. Jeho aktivity mají ovšem mnohem hlubší historii a k jedné z nich se vztahuje zajímavost a zkušenosti se sovětským vězením. 

V roce 1980 byl odsouzen na šest let za zpronevěru a rozkrádání socialistického majetku. Tento podnikatelský škraloup mu ze životopisu vymazal soud v roce 2000, čímž mu pomohl rozvíjet jeho aktivity hlavně na Západě. Otázkou je, jestli už se v této době na zahlazení stop podílel čerstvě dosazený prezident Ruské federace Vladimir Putin. Ten má totiž k tomuto muži velmi blízko. 

Bohatství z igelitových tašek

Příznivci ekologie určitě neposkočí radostí, když se zmíní fakt, na kterém si Usmanov vybudoval své miliardové impérium. Už v Sovětském svazu se totiž pustil do továrny, která vyráběla tehdy nedostatkové zboží, jakým byly igelitové tašky. Jeho firma Agroplast z linky zásobovala Rusy jednou igelitkou za druhou a do té doby v podstatě luxusní zboží v kontextu Sovětského svazu pasoval na běžnou součást každodenního života. Dostal se tak v žebříčku moci o několik pater výše, což mu otevřelo další podnikatelské příležitosti. 

Hlavní porci svého bohatství totiž získal skrze těžbu železné rudy a její zpracování do formy oceli. Jeho holding USM má podíl v metalurgickém gigantovi Metalloinvest, kterému patří několik ocelářských továren po celém Rusku a v Austrálii. K tomu všemu vlastní většinový podíl v druhém největším ruském telefonním operátorovi MegaFon, čímž jeho hyperaktivita v podnikatelské roli zdaleka nekončí. V roce 2006 koupil deník Kommersant a jeho obsah se výrazně a přátelsky přetvořil loajálně k politice Vladimira Putina. 

Moderní technologie

Usmanov je zároveň jedním z prvních zahraničních investorů do sociální sítě Facebook a čínského Xiaomi. Stejně tak nešetřil peníze, když investoval do Twitteru či Linked-in. Muž, jenž byl ještě před invazí na Ukrajinu prezidentem Mezinárodní šermířské organizace, se ovšem v současnosti stává jednou z „obětí“ tvrdých ekonomických sankcí Evropské unie, USA a Velké Británie vůči ruským oligarchům. Postupně se k nim přidalo i Japonsko, Kanada, ale také Švýcarsko, kde ovšem stále vlastní v bankách několik účtů, které jsou napsané na jeho sestru. Německo nedávno Usmanovi zabavilo jeho luxusní jachtu v hodnotě 600 milionů dolarů, která byla toho času v Hamburku na revizi a několika opravách. 

Zmražen byl i majetek Usmanova ve Velké Británii, který dosahuje hodnoty až 6,3 mld. korun, a velký fanoušek anglického fotbalu má dokonce zakázaný vstup na Britské ostrovy. V minulosti měl totiž také svůj podíl v londýnském Arsenalu a jeho firmy finančně podporovaly Everton, který po invazi na Ukrajinu odstřihl jakékoliv podnikatelské vztahy, které mají spojení s Usmanovem. 

Hrdý přítel Putina

Muž, který svou mocenskou síť rozvinul po celém světě, ovšem velmi otevřeně několikrát podporoval a podporuje Vladimira Putina. Je autorem mnohokrát akcentovaného prohlášení: „Jsem pyšný na to, že se s Putinem znám. Že ho nemá nikdo rád, není jeho problém. Nemyslím si, že třeba Truman byl na celém světě po svržení atomové bomby na Nagasaki milován.“

Loajalita k Putinovi se mu dlouho vyplácela a současná západní politika právě cílí na rozhození mocných, kteří mají k ruskému prezidentovi blízko. Je ovšem otázkou, zda v současném konfliktu a kontextu budou mít podobné kroky kýžený efekt. 

Zdroje: redakce, theguardian.com, bbc.com, thefamouspeople.com, fortune.com, Forbes

KAM DÁL: Nad městem je Kreml a nad Kremlem je už jen Bůh. Lenin stavěl, Stalin bořil, Putin zařídil smrdutý zápach.

Klíčová slova: