Výskyt rakoviny ledvin je v Česku vysoký, říká docent Poprach. Nejvíc trpí dva regiony

Nejčastějším zhoubným nádorem ledviny je adenokarcinom
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Tři tisíce onemocnění rakovinou ledvin za rok dělá z České republiky v tomto ohledu druhou nejhorší zemi na světě. Zhruba tisíc lidí ročně na nemoc zemře. Možná ještě horší zprávou je, že experti úplně nevědí, proč tomu tak je. A bohužel platí, že i když je rakovina ledvin úspěšně léčena, může se později vrátit.

Zákeřnost rakoviny ledvin je i v tom, že člověka dlouho nic netrápí, pacient necítí žádné závažnější problémy. Až v pokročilém stádiu přichází únava, teplota, neopodstatněné pocení či nechutenství a úbytek váhy. Její výskyt je v České republice téměř dvojnásobný oproti dalším státům EU. 

Chorobu vyloučit nemůžeme

Pokud byste se ptali na důvody, proč nemoc vzniká, bohužel neexistuje jednoznačná odpověď.„Podobně jako u dalších druhů rakoviny můžeme pouze varovat před obezitou, vysokým krevním tlakem a kouřením - to je obecná prevence, která platí pro všechny nádory. Nicméně tím stále pouze snižujeme pravděpodobnost, vyloučit tu chorobu nemůžeme,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz uroonkolog doc. MUDr. Alexander Poprach, Ph.D..

Odborník zároveň potvrzuje nelichotivé postavení Česka. „U nás bohužel ve srovnání se zbytkem světa výskyt nádorů ledvin vysoký, a my stále nevíme, proč tomu tak je. Takže rady, jak se nemoci vyvarovat, mohou být jen obecné - zdravý životní styl, nebýt obézní, nekouřit, mít správně léčenou hypertenzi.“

Základem by měly být zdravé ledviny. „Zde lze opět jen doporučit dobrou životosprávu. Takže příliš nesolit, nepřehánět to s alkoholem, nejíst přehnané množství masa. Ale v tomto případě také není prokázaná přímá souvislost s nádory,“ doplňuje MUDr. Poprach pro náš web.

Čas hraje zásadní roli

Podle odborníka jsou k nádorům ledvin více náchylní muži, kteří tvoří až dvě třetiny všech pacientů. Nemoc se u nich nejčastěji projeví mezi 65. a 75. rokem života a pokud jde o Českou republiku, nejčastěji se tento typ rakoviny vyskytuje v Plzeňském a Jihočeském kraji. Ani zde ale lékaři nemají vysvětlení, proč tomu tak je.

I v případě rakoviny ledvin je důležitý čas. Lékaři se shodují, že pacient, u kterého je nemoc diagnostikována dřív, má větší šanci na uzdravení než člověk, který přijde pozdě. V první fázi lze aplikovat chirurgické odstranění nádorů, pokud je pozdě, dochází k odebrání celé ledviny, případně na řadu přichází systémové terapie.

Zdroj: autorský článek

KAM DÁL: Pět minut bez kyslíku a v mozku se ukončí vše, co dělá člověka člověkem, říká profesor Rusina.