Po 68 letech vyšel z vězení, rodina i přátelé jsou po smrti. Největší šok však zažil přímo na ulici

Neuvěřitelně dlouhá doba ve vězení, která změnila jeho i svět
 

Když byl Joseph Ligon v roce 1953 jako patnáctiletý mladík uvězněn, byla v bývalém Československu provedena utajovaná měnová reforma, která znehodnotila úspory většiny lidí a Sovětský svaz uskutečnil první zkoušku termojaderné pumy. Svět byl úplně jiný. Po téměř sedmi desetiletích izolace se teď dvojnásobný vrah snaží začlenit do společnosti.

Joseph Ligon se v 83 letech dostal z vězení jako nejstarší odsouzený mladistvý. Podle deníku The Mirror předtím několikrát odmítl podmíněné propuštění s tím, že zločin, za který byl odsouzen, nespáchal.

Usvědčen však byl z vraždy dvou lidí, když spolu se skupinou opilých mladíků podnikl ve Filadelfii několik loupežných útoků. Během tohoto řádění měl ubodat Charlese Pittse (60 let) a Jacksona Hamma (65 let).

Nové budovy i atrakce

Získanou svobodu si dvojnásobný vrah užívá přesto, že většina jeho blízkých a přátel je po smrti. „Dívám se na všechny ty vysoké budovy. Všechno je pro mě nové, to předtím neexistovalo,“ vyprávěl ohromeně listu Philadelphia Inquirer. Podle svých slov se ocitl v úplně jiné Americe, než na kterou byl zvyklý.

 

 

Z jedné ze státních věznic, kde byl také několik let zavřený, je dnes muzeum s několika atrakcemi. „Nevím, ale tohle není podle mého vkusu, nelíbí se mi to,“ komentoval novinky Ligon, který je negramotný a stále věří tomu, že žádný trestný čin nespáchal, ale že on byl obětí.

Je stále veselý a usměvavý  

S návratem do společnosti se mu snaží pomáhat Philadelphia's Youth Sentencing & Re-entry Project, nebude to však nic lehkého. „Změnila se doba, změnil se i on. V podstatě jde o naprosto jiného člověka. Je ale stále veselý, baví ho zejména naše vysoké budovy,“ usmívala se pro Mail Online hlavní poradkyně zmíněné instituce Eleanor Myersová.

Jediné, co mu chybí, je jeho rodina. Ligon prý lituje, že nemůže být s nimi, a nevidí, že se konečně vrací domů.

KAM DÁL: Neznámá žena jí zachránila život: Máte rakovinu, jděte k lékaři, řekla jí na pláži.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru