Prokleté auto Jamese Deana. Rebel se stal legendou, ale Porsche zabíjelo dál

Smrt Jamese Deana odstartovala sérii záhad s jeho automobilem
 

Byl to idol 50. let. Jen těžko byste v Hollywoodu hledali větší symbol frajerství, než který ztělesňoval herec James Dean. Moc dlouho si své slávy neužil a po tragické autonehodě zemřel ve svých 24 letech. Ta samozřejmě zahrála roli v jeho “nesmrtelnosti”, ale málokdo ví, že jeho slavné Porsche zabíjelo i po jeho smrti. 

Zcela nové a jen těžko odolatelné Porsche 550 Spyder vezl na závody v Salinas v Kalifornii. Byť si ho tam chtěl nechat původně převézt dodávkou, lidé mu doporučili, aby si před závodem svoje auto pořádně zahřál. Tato zásadní změna plánu ho stála život. Herecký symbol rebelství a idol žen i mužů James Dean totiž právě za volantem tohoto sporťáku zemřel. 

Smrtelný náraz

Na silnici 466 se narazil čelně s Fordem Tudor 1950. Bouračka pro Jamese Deana znamenala zlomený vaz a mnoho dalších vnitřních zranění, kterým při převozu do nemocnice podlehl. Ostatní účastníci nehody měli větší štěstí.

Spolujezdec Rolf Wutherich vyletěl kvůli nárazu z vozu, což mu paradoxně zachránilo život. Řidič druhého vozu utrpěl jen lehká zranění. Byl jím 23letý mladý student Donald Turnupseed. Zemřel tedy pouze James Dean právě ve stylu svých populárních filmů. Třeba filmy Gigant a Rebel bez příčiny měly premiéru až po jeho smrti, což znamenalo obrovskou popularitu zmíněných snímků a celá tragédie rozpoutala kult kolem již tak slavného herce. Velmi zajímavé však je, co se vlastně dál dělo s jeho slavným závodním automobilem…

Prokleté auto Jamese Deana

Prokleté auto

Hned po nehodě jeho pomlácené Porsche spadlo z korby náklaďáku, který ho odvážel, přímo na nohy jednoho z mechaniků, které mu zcela rozdrtil. Následně automobil koupil designer George Barris, který celý vůz rozprodal na díly, čímž jeho tragickou auru rozdrobil do několika dalších automobilů. 

Doktor, který si koupil motor, zemřel hned při první jízdě, závodník, který si z Deanova auta pořídil převodovku, nezvládl ostrou zatáčku, převrátil se na střechu a utrpěl vážné zranění. Další řidič, který si pořídil pneumatiky, zaplatil životem, když mu za jízdy praskly. Mladý chlapec, jenž se pokusil ukrást volant slavného auta, se při krádeži těžce zranil a jeho nový majitel nepotřeboval více důkazů k tomu, aby se automobilu zbavil. 

Automobil s jménem “malý bastard” stačilo ublížit ještě technikovi v šedesátých letech, který havaroval s dodávkou, kde měl Deanovo Porsche na korbě a v rámci nehody ho zcela rozdrtilo. Výčet tragédií kolem jednoho auta je opravdu šokující a kdo ví, jestli nepatřilo samotnému ďáblu. 

KAM DÁL: Kvalitní večerníček, na který se čekalo opravdu dlouho. Mlsné medvědí příběhy navazují na animátorskou tradici