Ve čtyřiceti už nechtěl hrát blbce. Petr Nárožný začínal jako poloprofesionální bavič na koncertech

Herec Petr Nárožný proslul také díky večerníčku Mach a Šebestová, který namluvil svým osobitým hlasem
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Populární herec Petr Nárožný slaví 83. narozeniny. Zpočátku kariéry se proslavil na prknech divadla Semafor, ale znám je také z mnoha filmů a divadelních představení. Málokdo však ví, že má vystudovanou ČVUT a začínal jako moderátor koncertů legendární kapely Rangers. Proč si v průběhu kariéry řekl, že už nechce pokračovat pouze v komediálních rolích? 

Když se oslavenec Petr Nárožný ohlíží za svou filmovou kariérou, hodnotí ji překvapivě kriticky. „Byly to většinou malé role v normalizačních komediích. A když přišla nějaká větší, tak se ten film většinou nepovedl. Pokud jde o to, co jsem natočil, tak není na co být pyšný,“ sdělil Petr Nárožný v rozhovoru pro Český rozhlas.

Oblíbená herecká osobnost je na sebe možná až příliš přísná. Za svoji kariéru totiž ztvárnil hned několik významných rolí v Činoherním klubu a jeho osobitý hlas si pamatuje hned několik generací dětí, které vyrůstaly u animovaného večerníčku Mach a Šebestová. První krůčky ke slávě Nárožný vyšlapal v divadle Semafor, kde několik let vystupoval v komediální trojici s Luďkem Sobotou a Miloslavem Šimkem. Herectví nestudoval, ale z amatéra se stal velmi rychle profesionálem. A nejen to… 

S kapelou Rangers

Veřejné vystupování si Petr Nárožný poprvé vyzkoušel před koncerty legendární kapely Rangers. Country uskupení mu dávalo prostor projevit svůj komediální talent. Jako bavič a moderátor tehdy fungoval ve dvojici s hercem Michalem Pavlatou. V roce 1973 přišlo angažmá v divadle Semafor. Málokdo však ví, že v roce 1968 dokončil dálkově stavební fakultu na ČVUT v Praze. 

Činoherní klub

Zlom v jeho kariéře přišel v roce 1980, kdy nastoupil do Činoherního klubu v Praze Ve Smečkách. „V šedesáti metat kotrmelce a hrát zběsilé blbce jsem nechtěl. Pak mi zavolal režisér Smoček. Usiloval o co nejpravdivější obraz světa, který je vždy tragikomický,” vzpomíná v rozhovoru pro Český rozhlas Nárožný. 

Na scéně "Činoheráku" strávil neuvěřitelných 40 let, ale loučení mu zhatil koronavirus. V minulém roce se totiž chystal pokřtít audioknihu svých vzpomínek s názvem „Škoda slova, které padne vedle“. Událost se nakonec uskutečnila až v červnu 2020. Při této příležitosti také změnil plány. Původně mělo jít o derniéru a pomyslnou tečku za dlouholetým angažmá. Zda se ještě někdy Petr Nárožný k herectví vrátí, však rozhodne až vývoj pandemie koronaviru. 

KAM DÁL: Karel Štědrý umíral jako boháč. Populární zpěvák zabodoval po revoluci s překvapivým nápadem