Nevychovejte mamánka. Pošlete teenagera na brigádu

Tahá z vás teenager neustále peníze? Nechte ho, ať si na značkové oblečení nebo nový smartphone, alespoň částečně vydělá.
 

Brzká pracovní zkušenost má řadu výhod. Naučí mladého člověka odpovědnosti, zacházení s penězi i základním pracovním návykům. Co ale dělat, když se vašemu puberťákovi do práce nechce?

Hledání zaměstnání se dnes posouvá do čím dál vyššího věku. Sehnat si brigádu je přitom možné už od 15 let. S tučným kapesným ale teenageři nemají důvod zvednout zadek od počítače. Přimět je k práci je přitom poměrně jednoduché.

  1. Kapesné je tvoje starost. Dohodněte se s dítětem, že mu samozřejmě zaplatíte veškeré nezbytné výdaje, jakými jsou školní výlety, oblečení nebo učební pomůcky. Peníze, které využije pro svůj volný čas, jsou ale jeho starost.
  2. Nenechte se vydírat. Bod č. 1 na některé zatvrzelé puberťáky neplatí. Místo toho, aby se vrhli do práce, zadluží se např. u kamaráda a poté budou vymáhat peníze z vašich kapes. Co s tím? Nechte v tom teenagera "vykoupat". Nepovolte a trvejte na tom, že si svůj dluh odpracuje.
  3. Využijte kamaráda. Za nechutí jít na brigádu se nemusí skrývat jenom lenost. Uvědomte si, že dítě vstupuje do nového kolektivu. V zaměstnání pozná úplně nový svět odlišný od školy nebo prostředí domova. Aby se v něm necítilo nesvé, je lepší, najde-li si brigádu společně s kamarádem. Známá tvář mu pomůže překonat strach z neznáma.
  4. Brigádu vybírejte pečlivě. Dejte pozor, ať se první práce vašemu potomkovi neznechutí. Jistě víte, k čemu zrovna tíhne. Láká-li vaši dceru práce v administrativě, poohlédněte se po místě v kanceláři. Brigáda může sloužit i jako dobrá praxe a odrazový můstek k lepším pozicím.

Čtěte také:


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru