Třetina dětí nosí nevhodný batoh. Vyberte ten správný

Školní batoh musí být přiměřený věku dítěte
Zobrazit fotogalerii (3)
20.04.2016 - 16:40  

Špatná taška do školy může dítěti způsobit celoživotní zdravotní potíže. Přesto někteří rodiče na tomto kusu školní výbavy šetří.

Dnes už i malé děti musí na svých zádech každý den nosit zátěž, která by skolila nejednoho dospělého. Množství učebnic a pomůcek do školy se spíš zvětšuje, než že by to bylo naopak. Jenomže přetěžované děti ohrožují zdravotní potíže, zvlášť pokud své učivo nosí v nevhodných batozích a taškách. A těch je na českém trhu podle odborníků více než třetina.

Zvláště malí školáci mezi první a pátou třídou jsou ke zdravotním problémům náchylnější. Jsou ve vývoji a rychle rostou, což může mít při velké zátěži a nekvalitním batohu dopad na záda. "Například pokud má batoh kratší jeden popruh, zatěžuje více jednu stranu a může vést ke skolióze. Při špatném výškovém usazení zase přetěžuje jednu určitou část páteře, třeba krční, nebo bederní, z toho pak vznikají bolesti přetížených svalů. Bolest upozorňuje na to, že něco je špatně a má tedy hlavně signální funkci," vysvětluje fyzioterapeut Karel Pitr.

Batoh musí být pěkný, aby jej děti rády nosily


Podle něj pak při delším přetížení se páteř může deformovat v předozadním směru - mluvíme o zvětšené hrudní kyfóze a bederní lordóze. A pokud ani tehdy problém nikdo neřeší, mohou se u dítěte objevit i následky na meziobratlových ploténkách nebo třeba výrůstky na obratlech. "Při přetížení krční páteře se zvýšené svalové napětí může přenášet na svaly šíje a způsobit třeba chronické bolesti hlavy,“ líčí Pitr.

Zbytečnosti musí zůstat doma
Bohužel pravdou zůstává, že někdy děti trpí dobrovolně, nebo spíše kvůli jisté nedbalosti rodičů. Třeba proto, že nosí v batohu naprosté zbytečnosti a taška je pak příliš těžká. "Maximální velikost a zátěž batohu nelze přesně určit, je závislá na stáří dítěte a jeho vzrůstu," uvedl fyzioterapeut. Obecně však lze říci, že je nutné pozorovat, jak dítě dokáže batoh zvládnout, jak daleko a jak dlouho ho nosí a jestli není po příchodu ze školy unavené.

 

Velká taška dětem škodí

Také pomůže, když se dítě naučí si batoh správně zabalit. Těžké části nákladu mají být co nejblíže zádům dítěte, v těžišti batohu. Dobrý výrobce uspořádá kapsy v batohu tak, aby vyhovoval tomuto požadavku. Popruhy by neměly být moc utažené, ale ani příliš volné.

Někteří rodiče koupí příliš velký batoh v domnění, že dítě do něj doroste. To je chyba, kterou dítě zaplatí bolavými zády.Správný batoh nepoznáte na první pohled
Při výběru se zaměřte na konstrukci a použité materiály batohu. Správný batoh nepoznáte na první pohled. "Batoh je nutné důkladně prozkoumat jak z hlediska materiálů a konstrukce (popruhy, kostra, vnitřní uspořádání), tak z hlediska velikosti vzhledem k dítěti. Dobrý batoh, pokud je správně používán, nezpůsobuje dítěti únavu ani bolesti,“ upozorňuje fyzioterapeut Pitr.

Ten zároveň upozorňuje, že značný rozdíl je i mezi batohem a tradiční aktovkou. Byť se to možná někomu nebude zdát, protože s aktovkami vyrostla nejedna generace dětí, nejsou tolik vhodné. Aktovka se obvykle neopírá o pánev, proto zátěž nese jen horní část páteře. Z tohoto hlediska je vhodnější batoh.

Jak vybrat ten správný?
Co by měl správný batoh pro školáka splňovat:
- popruhy by měly být široké ideálně 4 centimetry, dostatečně pevné, snadno seřiditelné na délku, v oblasti ramen vyměkčené

- kostra by měla být velká i široká dle velikosti a stáří dítěte, tvarování podle tvaru zad, lehká
- materiál by měl být pevný, lehký, snadno udržovatelný, nepromokavý, atraktivní barvy s reflexními prvky

- u zad by měla být kapsa na těžké předměty, kapsa na cenné předměty by neměla být na povrchu, zvlášť by měla být kapsa na svačinu a přezůvky


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru