Co děti často nesnáší a my jim to musíme dělat

Čím dřív začnete s čištěním zoubků, tím je pravděpodobnější, že s tím dítě nebude mít později problém
 

Do této kategorie patří určitě čištění zoubků. Pro hodně rodičů je tato činnost pořádně vysilující. Přitom nemusí, když na to půjdete chytře.

To, jak bude mít dítě zdravé zuby, záleží hlavně na nás, rodičích. S tím souvisí správné stravovací návyky, správná technika čištění a pravidelnost. Proto, aby naše úsilí mělo za výsledek zdravé zoubky naší ratolesti, je ale třeba se nejdříve dopracovat k tomu, aby čistění zoubků nebyl problém.

Jak na to

Také každý den zápasíte se svým malým miláčkem? Myslíte na to, kdy ho to konečně přejde? A zda je výsledek vašeho úsilí vyčistit dítku zuby řádně, opravdu dobrý? Zkuste na to jít jinak a třeba zjistíte, že to zase taková věda není.

  • Udělejte dětem z čistění zoubků hru. U nás se osvědčila hra, chceš papat… a řeknete oblíbené jídlo dítka, tak vyčistíme jeden, druhý, třetí…zoubek.
  • Další skvělou hrou je, kdo zničí co nejvíc červíků v zoubkách nebo kdo si je dokáže co nejdéle čistit
  • Pomoci může i to, že nečistíte zoubky v koupelně, ale třeba u večerní pohádky
  • Jistě víte, že děti rády napodobují. Pokud je to jen trochu možné, čistěte si zuby společně

 

Mohlo by vás zajímat: Obezita postihuje až třetinu dětí. Potřebují více pohybu

Co když nic nepomáhá

Někdy se můžete stavět na hlavu a nic nepomůže. Dítě se vzpouzí a křičí. I když je to složité, nikdy nepovolte. Položte dítě na záda, koleny mu přidržte ručičky a měkkým kartáčkem mu zoubky vyčistěte.

Kdy začít zuby čistit

Dle doporučení zubních lékařů čistíme už první zoubek. Nejdříve jedenkrát denně, nejlépe večer, postupně přejdeme k čištění ráno a večer. Zubní kartáčky kupujeme podle věku dítěte, to samé platí u zubních past. Dětské zubní pasty obsahují méně fluoridů a neměly by také obsahovat zvýrazňovače chuti. Proto je nevhodné dětem čistit zuby pastou určenou pro dospělé.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru